banner53

Şantiyelerde Yeni Salgın Düzenlemesi

Salgınına karşı verdiği mücadelede normalleşme sürecine geçen Türkiye, hayatın her alanında yeni sürece ilişkin adımlar atmaya devam ediyor. Şantiyelerde de normalleşme adımları atılırken, yeni çalışma dönemine ilişkin ayrıntılar paylaşıldı.

Şantiyelerde Yeni Salgın Düzenlemesi

Şantiyelerde koronavirüse karşı alınacak tedbirler belirlendi.

Buna göre;

-- Şantiyelerde salgın sorumlusu olacak.

-- İş yerinde koronavirüs salgını kontrolü amacıyla sorumlu bir görevli belirlenecek. Bu kişinin İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu tarafından belirlenen tercihen hekim veya sağlık personeli olma şartı bulunuyor.

-- Bu koşulun sağlanamadığı durumlarda işveren veya temsilcisi tarafından belirlenen bir çalışan, korona hastalığı konusunda bilgilendirilecek ve görevlendirilecek.

-- Çalışanlar arasında koronavirüs bulaşmasını engellemek için servis araçları özellikle sık temas edilen yüzeyler sık aralıklarla temizlenecek.

-- Servis araçlarının girişine el antiseptiği koyulacak. Araçların taşıma kapasiteleri sosyal mesafe kuralına göre planlanacak. Yan koltuk boş kalacak ve arka arkaya gelmeyecek şekilde çapraz düzende oturtulması sağlanacak.

-- Yurt içi seyahatten dönen çalışanlar sağlık kontrolünden geçirilmeden iş başı yapamayacak.

-- Bulaşma riskini artırabilecek parmak izi okutulması gibi sistemler geçici süreyle kullanılmayacak.

-- Salgın dikkate alınarak risk değerlendirmesi ve acil durum planları güncellenecek.

-- Sosyal mesafe kuralı gözetilerek çalışma yöntem ve düzenlemeleri gözden geçirilecek.

-- Çalışma alanında aynı anda bulunan çalışan sayısı asgari sayıda tutulacak. Mümkün olması halinde dönüşümlü ya da uzaktan çalışma usulleri tercih edilecek.

-- Asansörler mümkün olduğunca kullanılmayacak. Zorunlu hallerde kişi sayısı sosyal mesafe kuralarına göre sınırlandırılacak.

-- Toplantı ve eğitimler salgın bitene kadar ertelenecek. Ertelenmesi mümkün olmayan toplantılar uzaktan eğitim usulüyle gerçekleştirilecek.

-- Soyunma-giyinme alanları günlük dezenfekte edilecek.

-- Çalışanlar bu alana maske ile girecek.

-- Yanyana olan lavabolar biri dolu bir boş olacak şekilde kullanılacak.

-- Tuvaletlerde el kurutma makinaları iptal edilecek.

-- Orta havlu kullanılmayacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 00:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER