Salgında Gerileyen Konut Satışları Normale Döndü!

Konut kredi faizlerindeki düşüş konut satışlarında rekor getirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 209 artarak 190 bin oldu.

Salgında Gerileyen Konut Satışları Normale Döndü!

Bu dönemde ipotekli konut satışları yüzde 1287 artışla 101 bin düzeyinde gerçekleşti.  Toplam içinde ipotekli satışların payı yüzde 53.4 oldu.

Diğer konut satışları Haziran'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 63.8 artışla 88 bin 508'e ulaştı.

Bu dönemde ilk defa satılan konut sayısı yüzde 152 artarak 58 bin 632'ye yükselirken, toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 30.9 oldu.

İkinci el konut satışları ise yüzde 244.9 artış göstererek 131 bin 380 düzeyinde gerçekleşti.

Ocak-Haziran döneminde 624 bin 769 konut satışı gerçekleşerek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.5 artış gösterdi.

"NORMALLEŞME BAŞLADI”

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Haziran ayı konut satış verilerine işaret ederek sektör olarak normalleşmeye “V” şeklinde başladıklarıni vurguladı.

Temmuz ayına da iyi başlandığını belirten Elmas, “Daha birkaç ay da bu hareketliliğin devam edeceğini öngörüyoruz. Ancak kamu bankalarının 0.64 faiz oranını, bir yıl ödemesiz ve 15 yıl vadeli sunduğu bu mekanizmayı daha ne kadar devam ettireceği kritik bir konu” dedi.

Satışların ayda 200 bin olmasa bile bu tempoyla 3-4 ay daha devam edilebilirse yeni konut üretimlerinin de görülmeye başlayacağını belirten Elmas, ilave bazı mekanizmalarla birinci el konut satışlarının daha cazip hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE