banner53

REIDIN-GYODER Aralık Ayı Yeni Konut Fiyat Endeksi Açıklandı

'REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi' Aralık 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, Aralık ayında fiyatlar, bir önceki aya göre yüzde 0.58, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.94 oranında arttı. Markalı konut projeleri kapsamında satışların yüzde 8'inin yabancılara yapıldığı Aralık ayında stok erime hızı yüzde 6.03 oranında gerçekleşti.

REIDIN-GYODER Aralık Ayı Yeni Konut Fiyat Endeksi Açıklandı

'REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi' 2019 yılı Aralık ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Prof. Dr. Feyzullah Yetgin, "Yeni konutlarda stok erime hızının arttığı yılın son ayında, ödeme yöntemlerini incelediğimizde, banka kredisi ve senet kullanımının bir önceki aya göre yükseldiğini görüyoruz. Faizlerin inmeye devam etmesiyle konut kredisi kullanımı yükselmeye devam edecektir" dedi.

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Aralık ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: "Aralık ayında bir önceki aya göre %0.58, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.94 oranında artış gerçekleşti. Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemleri incelendiğinde, Kasım ayına göre Aralık ayında banka kredisi kullanımında yüzde 6 oranında artış gözlendi. Markalı konut projeleri kapsamında stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde, Aralık ayında stoklarda adet bazında yüzde 6.03 oranında erime gözlendi ve stok erime hızı 6 aylık ortalamanın (yüzde 3.92) 2.11 puan üstünde gerçekleşti."

Yeni konutlarda fiyat artışı yüzde 0.58

Kamuoyunda 'markalı projeler' olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen 'REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi' sonuçlarına göre; Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.58, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.94 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 89.20 oranında nominal artış gerçekleşti.

1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1'de artış

Yeni Konut Fiyat Endeksi'nde, Aralık ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0.16, 2+1 konut tipinde yüzde 0.10, 3+1 konut tipinde yüzde 0.21 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.12 oranında nominal artış yaşandı.

Yabancıya satışlar son 6 aylık ortalamanın üstünde

Aralık ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 8'lik (son 6 aylık ortalama yüzde 7) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda yüzde 32 oranında 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi.

Senet ve banka kredisi kullanımında artış

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; Aralık ayında peşinat kullanımının yüzde 53, banka kredisi kullanımının yüzde 17 ve senet kullanım oranının yüzde 30 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Kasım ayında peşinat kullanımı yüzde 55, banka kredisi kullanımı yüzde 16, senet kullanımı ise yüzde 29, oranında gerçekleşmişti.

Stok erime hızı yüzde 3.76'dan yüzde 6.03'e yükseldi

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Aralık ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda yüzde 6.03 oranında erime gözlendi. Kasım ayı stok erime hızı yüzde 3.76 oranında gerçekleşmişti.

Satışların yüzde 49'u bitmiş konutlardan

Aralık ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 49'u bitmiş, yüzde 51'i bitmemiş konut stoklarından oluştu. Kasım ayında ise satışlar yüzde 44'ü bitmiş, yüzde 56'sı bitmemiş konut stoklarından oluşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER