Nazmi Durbakayım: Lüks Donatıların yerini Otopark Alacak!

Otopark Yönetmeliği hakkında açıklama yapan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Konut maliyetini artıran sauna, hamam gibi lüks donatılardan kaçınılacağını ve bunların yerine otoparkların alacağını öngörüyoruz" dedi.

Nazmi Durbakayım: Lüks Donatıların yerini Otopark Alacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yerleşim yerlerinde araçların yol açtığı park ve trafik sorunlarının çözümü için hazırladığı yeni ‘Otopark Yönetmeliği’ Resmi Gazetede yayımlandı.

Durbakayım, bunun ‘konut fiyatlarını düşürecek şekilde’ geliştirilebileceğini söyledi.

Durbakayım açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Yeni yönetmelikle birlikte özellikle mevcut yerleşim birimlerinde gerçekleşecek kentsel dönüşümlerin sosyal donatı içeriklerinin tekrar elden geçirileceğini düşünüyorum. Konut maliyetini artıran sauna, hamam vs. gibi lüks donatılardan kaçınılacağını ve bunların yerine otoparkların alacağını öngörüyoruz” dedi.

Nazmi Durbakayım, bazı ülkelerde gerçekleştirilen projelerde otoparkların dairelerden ayrı olarak satıldığını, otopark ihtiyacı olanların mevcuttaki otoparkları ayrıca satın alabildiğini veya kiralayabildiği bilgisini paylaştı.

Bu tip uygulamalarla otopark maliyetinden arındırılmış konut fiyatlarının daha ulaşılabilir seviyeye gerilediğini ifade eden Durbakayım, zamanla Türkiye’de de benzer uygulamanın hayata geçirilebileceğini kaydetti.

Milliyet

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 07:21
YORUM EKLE