banner53

Müteahhitlerle İlgili Yeni Düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müteahhitlerin sınıflandırma ve yeterlilik kriterleri yeniden belirleniyor. Ekim ayında TBMM'ye sunan ve görüşmeleri devam eden "Özel Sektör Müteahhitlik Hizmetleri İçin Sınıflandırma Esaslı Yeterlilik Sistemi" raporunun ayrıntıları ortaya çıktı.

Müteahhitlerle İlgili Yeni Düzenleme

Müteahhit yeterlilikleri iki ayrı bölümde incelenecek. İlki ekonomik ve maliye yani firmanın mali gücüyle ilgili, diğeri ise mesleki ve teknik olacak. 

Ekonomik ve mali yeterlilikler üç konu altında ayrılıyor. Bunlar bilanço rasyoları, iş hacmi yani önceki senelerde kazandığı ciro, üçüncüsü de banka referansı. Mesleki ve teknik yeterlilikleri de; iş deneyimi ve teknik iş gücü oluyor.

Müteahhit yeterlilik sisteminde daha önce uygulanan 9 ayrı sınıflandırma, bu yılın Ekim ayında yönetmelik değişikliğiyle, sektörün de talepleri üzerine 15'e çıktı. 

2012 yılından 2019'a kadar sistemde yaklaşık 350 bin müteahhit kaydı bulunuyordu. Bunlarda hiçbir yeterlik istenilmedi.

Yeterlilik sistemi kurulduktan sonra müteahhitlere yeterlik verilmeye başlandı. Eylül 2020'ye kadar 60 bin müteahhit kaydı yapıldı. Bunların 45 bini H grubu.

7 KAT SINIRI

Yeni başlayan bir müteahhit H grubunda olacak ve tek projede 7 kata kadar binalar için 1.923 metrekare iş yapabilecek. 2020'da 2.9 milyon liralık iş üstlenebilecek. İş deneyimi arttıkça bir alt gruba geçecek.

En deneyimli müteahhitler A grubu olarak yetki alacak ve iş deneyimi tutarı 143 milyon lira olacak.

Yeni başlayan, H grubu mütehahhitler dışındaki tüm grup müteahhitlerinden banka referansı aranacak. 

İFLAS EDENE BELGE YOK

Müteahhitlerin sicilleri tutulup, iflas edenlere yetki belge numarası verilmeyecek. Son üç yıl içerisinde yargı kararıyla, hile, vaat, tehdit, nüfuz kullanma, çıkar sağlama, anlaşma, rüşvet suretiyle veya başka yollarla sözleşmeyle ilgili işlemlere fesat karıştıran veya buna teşebbüs edenler belge alamayacak.

İmar mevzuatına aykırı imalatları süresinde düzeltmeyenler 1 yıl, aykırılık can ve mal güvenliğini tehdit ediyorsa 5 yıl, vergi ve sigorta borcu olup da yapı sahiplerince iskan alınırsa 1 yıl iş yapma belgesi alamayacak.

Müteahhitlerin iş deneyim tutarlarından, teknolojik açıdan üstlenebilecekleri iş miktarlarına kadar her detay online olarak kontrol edilebilecek ve izlenebilecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2020, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER