banner53

Müteahhitler için Puanlama Sistemi Geliyor

Müteahhitlik şirketleri, taşeron firmalar ve inşaat sektörü çalışanlarına yönelik skorlama yapılarak inşaatta kalitenin artmasını, kayıt dışılığın önlenmesini sağlayacak bir sistem kurulması için çalışma yürütülüyor.

Müteahhitler için Puanlama Sistemi Geliyor

İnternet teknolojileri şirketi Consubcon’un Genel Müdürü Emrah İnanç, çalışmada son aşamaya geldiklerini bildirdi.

İnanç, yurt dışında bilinirliği yüksek sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla müteahhitler ve taşeronlar için ‘online pazar yeri’ sistemini kurarak, 22 ülkede on binlerce Türk inşaat çalışanının istihdam edilmesini sağladıklarını söyledi.

İnanç, bu yılın başında teknik altyapısını oluşturmaya başladıkları “Consub-Score” isimli projede de son aşamaya geldiklerini ifade ederek, “İnşaat firmaları ve sektör çalışanlarının puanlanacağı bu projeyle inşaatta kalitenin artmasını, müteahhitlik alanındaki firma yığılmalarının önlenmesini ve kayıt dışılığın önüne geçilmesini amaçlıyoruz” dedi.

İnanç, bu sistemde inşaat sektörü çalışanlarının meslek kodu, mesleki yeterlilik belgeleri, geçmiş işleri ve referanslarına göre sınıflandırılacağını belirtti.

SKOR PUANI BELİRLEYİCİ

İnanç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının müteahhitlik firmalarının sınıflandırılmasına ilişkin yönetmeliğinden de faydalanarak oluşturdukları algoritmayla inşaat müteahhitleri ve taşeronlarının nesnel bir şekilde skorlanmasını sağlayacaklarını dile getirerek şunları ifade etti:

“Kamu kurumları ve özel sektör işverenleri, puanlama sistemine göre firmalarını seçip işlerini yaptırabilecek.

Böylece daha kaliteli projeler hayata geçecek, inşaatın zamanında tamamlanması sağlanacak. Ayrıca girişimimizi destekleyen bankalar tarafından ölçeğine ve skoruna göre ek olarak teminat mektubu verilebilecek ve kredi limiti artırılabilecek.

Mesleki yeterlilik belgesi olan inşaat çalışanları ve onları istihdam eden taşeron ve müteahhit firmalarla, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili önlemleri alan ve uygulayan firmalar da rakiplerine göre bir adım önde olacaklar.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER