banner53

Mesut Güleroğlu: Parayla Para Kazanma Dönemi Bitti

İZEKO Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, "Faiz oranlarının düşmesi ciddi anlamda piyasalara hareket getirdi. Sadece konut kredi oranlarının değil mevduat faizlerinin de düşmesi piyasayı hareketlendirdi. Emlak artışlarının en büyük nedeni bu faiz oranlarındaki düşüştür. Artık parayla para kazanma dönemi bitti. Ticaretle para kazanma dönemi başladı" ifadelerini kullandı.

Mesut Güleroğlu: Parayla Para Kazanma Dönemi Bitti

YABANCI YATIRIMCI ETKİSİ

Artışın diğer bir nedeninin de yabancı yatırımcılar olduğunu anlatan Güleroğlu, "Özellikle Irak, Azerbaycan ve İran'dan gelen yatırımcılar burada emlak almaya devam ediyor. Yabancı yatırımcıların burayı tercih etmesinin en büyük nedenlerinden biri burada yaşam koşullarının daha rahat olması ve kendi memleketlerinde var olan sıkıntılardır" diye konuştu. Yabancı yatırımcıların genellikle 3+1 daireleri tercih ettiğini belirten Güleroğlu, "Bu konutları Mavişehir, Bostanlı ve Güzelyalı gibi bölgelerden tercih ediyorlar. Birazda üst segment olan yabancılar ise Çeşme ve Alaçatı gibi bölgelerde genellikle villa tercih ediyor" ifadelerini kullandı.

TÜRKLERDE DURUM DEĞİŞKEN

"Türklerde ise durumlar biraz değişken" diyen Güleroğlu, "Herkes kesesine ve bütçesine göre konut alımını tercih ediyor. Bakıyor belli bir birikimi var, kredi faiz oranları da düşük olduğu için kredi çekiyor ve yatırım amacıyla konut alıyor. Konut şu anda yüzde 25-30 daha ucuz. Piyasalardaki artış biraz daha hareketli ve sürekli olursa rakamlar biraz daha yukarıya çıkar. Bu her zaman böyle olmuştur. Dövizin ve mevduat faizi arttığında emlak piyasası durur. Orada para can bulur. Faizler düşmeye başladığında da oradaki kar gayrimenkule döner" açıklamasını yaptı. Konut satın almanın tam zamanı olduğunun altını çizen Güleroğlu, "Bundan sonraki süreçte piyasalardaki denge oluştuğu zaman arzın talebi karşılayamaması durumunda fiyatlarda artış olabilir. Şu anda durağan bir piyasa varken gayrimenkule yatırım yapmanın tam zamanı" dedi.

Yeni Asır

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER