Konut Satışlarıya Birlikte Beyaz Eşya Satışları da Arttı

Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle birlikte artış yaşanan konut satışlarıyla birlikte beyaz eşya satışlarıda arttı. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği'nin (TÜRKBESD) açıkladığı verilere göre, beyaz eşya iç satışları eylülde dört ana ürün bazında yüzde 1, altı ana ürün bazında ise yüzde 7 artış yaşandı.

Konut Satışlarıya Birlikte Beyaz Eşya Satışları da Arttı

BEYAZ EŞYA SATIŞALRI YÜZDE 7 ARTTI

Sabah’ta yer alan habere göre, kamu bankalarının öncülük ettiği reel sektöre katkı sağlamak için uygulanan krediler, Merkez Bankası'nın faiz indirimleri sonrasında başlayan konut ve otomotiv sektörüne yönelik düşük faizli krediler, tüketimdeki daralmanın yavaşlaması için alınan kredi kartına taksit sayısının artırılması gibi önlemler rakamlara yansıdı.  

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği'nin (TÜRKBESD) dün açıkladığı verilere göre, beyaz eşya iç satışları eylülde dört ana ürün bazında yüzde 1, altı ana ürün bazında ise yüzde 7 artış yaşandı.

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, "Önümüzdeki dönemde de toparlanmanın süreceğini düşünüyoruz" dedi.

Konut satışlarında yaşanan iyileşmenin beyaz eşya sektörüne destek vermesini beklediklerini ifade eden TÜRKBESD Başkanı Dinçer; en önemli taleplerinin beyaz eşyadaki ÖTV'nin kalıcı olarak kaldırılması olduğunu belirtti.

İÇ PAZAR CANLANDI

Mobilya Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç, Haziran’a kadar süren KDV indirimiyle sektörün rahatladığını bununla beraber ihracatın da arttığını söyledi. Ekim ayının ilk 20 günü de dahil olmak üzere son 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta dolar bazında yüzde 10'luk bir artış olduğunu belirten Güleç, ABD'ye ihracatın yüzde 30 arttığını vurguladı. Züccaciyeciler Derneği Başkanı Mesut Öksüz ise "Son çeyrekte özellikle konut satışlarındaki hareketlenme, turizmin atağa geçmesi, yaklaşan yılbaşı gibi aktivitelerle iç pazarda da düğün alışverişlerindeki canlanmanın devam etmesini bekliyoruz. İç piyasada satışlarımız artacaktır" diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan konut satış rakamları da sektörde dipten dönüşün göstergesi olarak yorumlandı. Türkiye genelinde Eylül ayında 146 bin 903 konut satıldı. Eylülde satılan konut sayısı geçen 2018 Eylül’e göre yüzde 15.4 arttı. Kamu bankalarının düşük faizli kredileriyle ipotekli konut satışı yüzde 410 artış gösterdi.

YORUM EKLE