Konut Satışlarında Toparlanma Kasım Ayında da Sürdü!

'REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi' Kasım 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, Kasım ayında fiyatlar, bir önceki aya göre yüzde 0.53, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.79 oranında arttı. Markalı konut projeleri kapsamında satışların yüzde 8'inin yabancılara yapıldığı Kasım ayında stok erime hızı yüzde 3.76 oranında gerçekleşti.

Konut Satışlarında Toparlanma Kasım Ayında da Sürdü!

KREDİLİ SATIŞ KASIMDA GERİLEDİ

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2019 yılı Kasım ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Prof. Dr. Feyzullah Yetgin, “Yeni konut satışlarındaki ödeme yöntemlerini incelediğimizde, Ekim ayında yüzde 20 olan, Kasım ayında da yüzde 16’ya gerileyen banka kredisi kullanımının çok düşük seviyede olduğunu görüyoruz. Ancak faizlerin inmeye devam etmesiyle konut kredisi kullanımı yeniden yükselişe geçecektir. Ayrıca Ekim ayında yüzde 3 olan yabancıya satış oranının Kasım ayında 5 puan birden artarak yüzde 8’e çıkması, yabancıların ülkemizde gayrimenkul yatırımına ilgisinin sürdüğünü gösteriyor” dedi. 

KONUT SATIŞLARINDA TOPARKLANMA KASIMDA DA SÜRDÜ

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Kasım ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: "Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0.53, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.79 oranında artış gerçekleşti. Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemleri incelendiğinde, Ekim ayına göre Kasım ayında banka kredisi kullanımında yüzde 22.63 oranında azalış gözlendi. Markalı konut projeleri kapsamında yabancı yatırımcılara gerçekleştirilen satışlar Kasım ayında 6 aylık ortalamanın (yüzde 6) yaklaşık 2 puan üstüne çıkarak yüzde 7.89 seviyesine yükseldi. Yabancı yatırımcılara yapılan bu satışlarda yüzde 34’lük tercih oranı ile 2+1 tipindeki konutlar öne çıktı.”

YENİ KONUTTA FİYAT ARTIŞI 0,53'TE KALDI 

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0.53, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.79 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 88.10 oranında nominal artış gerçekleşti. 

1+1'LERE İLGİ AZALDI

Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Kasım ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0.48 oranında azalış, 2+1 konut tipinde yüzde 0.47 oranında, 3+1 konut tipinde yüzde 0.10 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.43 oranında nominal artış yaşandı.

YABANCI İLGİSİ AZALSADA SÜRÜYOR

Kasım ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 8’lik (son 6 aylık ortalama yüzde 6) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda yüzde 34 oranında 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi. 

PEŞİN ALIMDA ARTIŞ

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; Kasım ayında peşinat kullanımının yüzde 55, banka kredisi kullanımının yüzde 16 ve senet kullanım oranının yüzde 29 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Ekim ayında peşinat kullanımı yüzde 51, banka kredisi kullanımı yüzde 20, senet kullanımı ise yüzde 29, oranında gerçekleşmişti. 

STOKLAR ERİYOR

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Kasım ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda yüzde 3.76 oranında erime gözlendi. Ekim ayı stok erime hızı yüzde 3.22 oranında gerçekleşmişti. 

SATIŞLARIN YÜZDE44'Ü BİTMİŞ KONUTLARDAN

Kasım ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 44’ü bitmiş, yüzde 56’sı bitmemiş konut stoklarından oluştu. Ekim ayında ise satışlar yüzde 35’i bitmiş, yüzde 65’i bitmemiş konut stoklarından oluşmuştu. 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 07:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent Önür
Bülent Önür - 7 ay Önce

Merhaba efendim.hic çocuğu olmayan bir bayana eşinden 100/20arsa hissesi miras kalıyor.diger mirasçılar yengelerinin çocukları olmadığı için hissesinin bir bölümünün kendilerine intikalde taksim edileceyini iddia ediyorlar.bu bilgi nekadar doğru dur.bizi aydınlatırsanız çok seviniriz.tesekur ederim

EMLAK GÜNDEMİ: Sağ kalan eş, miras bırakanın birinci derece mirasçıları ile mirasçı olursa, mirasın dörtte biri, miras bırakanın ana ve baba veya bunların füruu ile birlikte mirasçı olursa mirasın yarısı, miras bırakanın büyükbaba veya büyükanaları ile birlikte mirasçı olursa mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tümü eşe kalır.

Sağ kalan eş mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte birine hak kazanacaktır. Mirasbırakanın alt soyu tabirinden mirasbırakanın birinci derece mirasçılarını yani çocuklarını ve varsa onların da çocuklarını anlamak gerekir.

Sağ kalan eş mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısına hak kazanacaktır. Bu durum mirasbırakanın altsoyunun olmaması ve anne babasının veya bunlardan birinin hayatta olması, ana baba ölü ise mirasbırakanın kardeşlerinin olması halini kapsamaktadır.

Mustafa Uzun
Mustafa Uzun - 6 ay Önce

Apartmanımız 10 daire ve bir dükkân olmak üzere 11 bağımsız bölümden ibarettir. Ayrica birde bodrum mevcuttur bodrumun tapusu yoktur. Binamiz inşaat safhasında iken müteahhit ile arsa sahibi arasında yapılan yönetim planında bodrum dükkan sahibine muvafakat edilerek yönetim planına işlenmiştir. Bu durumu düzeltmek için Genel kurul toplantısı yaparak ve beşte dört çoğunluğu sağlayarak yönetim planını değiştirdik bodrumu dükkan sahibinden geri almak için yargı yoluna baş vurma şansımız var mıdır. Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

EMLAK GÜNDEMİ: Evet yargı yolu açık. Atılacak tüm adımları yasal prosedüre uygun şekilde atmışsınız.

Bülent mert
Bülent mert - 5 ay Önce

Merhaba.köyde tapusuz ama 90 yıldir kullandigimiz daha önce vergi verdigimiz evimizin 70cm yanina ev yapılıyor oda tapumuz var diyor ama cok kiside kimsenin tapusu yok deniliyor bende bu olay farkli yere gelmeden kimseye zarar vermeden arayis icindeyim yardimci olurmusunuz.saygıar 0544 671 1469

EMLAK GÜNDEMİ: Resmi mercilere başvurmanız gerekiyor.

Behcet taşçı
Behcet taşçı - 5 ay Önce

Benim annemin evi var ama kimlikte bekar vefat ederse evi kime kalır

EMLAK GÜNDEMİ: Mirası çocuklarına kalır. Kimlikte bekar yazması bir şey değiştirmez.

Ali koc
Ali koc - 3 ay Önce

Merhaba,dedem oldukden sonra babanem kayni ile evlenmek zorunda kalmis. Babam ilk evlilikden dogmus,ikinci dedem ile babanem mulk sahibi oldular, ve 3 tane cocuk sahibi daha olmuslar .
Benim babam da vefat eti dedelerim babanemde, burda babama hak dusermi? Tesekurler

EMLAK GÜNDEMİ: Babanız babaannenize mirasçı olur. Dedenize ise olamaz.