banner53

Konut Kredisi Kullanımı Nisan'da Arttı

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Nisan 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, satışların yüzde 49'unun bitmiş, yüzde 51'inin bitmemiş konut projelerinden yapıldığı Nisan ayında, konut kredisi kullanım oranı bir önceki aya göre 6 puan arttı.

Konut Kredisi Kullanımı Nisan'da Arttı

MARKALI KONUTLARIN YÜZDE 10'U YABANACILARA SATILDI

Markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 10'unun yabancıları yapıldığı Nisan ayında fiyat artışı, bir önceki aya göre 0.22, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.38 oranında gerçekleşti.

KONUT KREDİSİ KULLANIMI YÜKSELEN FAİZLERE RAĞMEN ARTTI

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi' 2019 yılı Nisan ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Şubat ayında yüzde 13 olan banka kredisi kullanım oranının, Mart ayında yüzde 15'e, Nisan ayında da yüzde 21'e yükselmesi, kredisi kullanımında yılın ilk ayında başlayan hareketliliğin sürdüğünü gösteriyor. Ayrıca Şubat ayında yüzde 4, Mart ayında yüzde 9 oranında gerçekleşen yabancı yatırımcıya satışlar, Nisan ayında yüzde 10'a yükseldi. Yabancı yatırımcılara satışların önümüzdeki aylarda artmaya devam edeceğine inanıyorum” dedi.

KONUT FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 2,3 ARTTI

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise Nisan ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.22, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.38 oranında artış gerçekleşti. Nisan ayında yabancı yatırımcıya gerçekleştirilen satışlar yüzde 10 oranında gerçekleşmiş olup, bu satışlarda ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konut tipinin tercih edildiği gözlenmiştir. Nisan ayında yapılan konut satışlarında, Banka Kredisi kullanım oranının (yüzde 21) önceki aya göre ciddi bir artış yakaladığını görüyoruz (Önceki ay yüzde 15, son 6 aylık ortalama ise yüzde 13)."

2010'DAN BU AYAN KONUT FİYAT ARTIŞI YÜZDE 85 OLDU

Kamuoyunda ‘markalı projeler' olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi' sonuçlarına göre; Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.22, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.38 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 84.70 oranında nominal artış gerçekleşti.

2+1 KONUT TİPİ  EN ÇOK TERCİH EDİLEN OLDU

Yeni Konut Fiyat Endeksi'nde, Nisan ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0.49 oranında azalış, 2+1 konut tipinde yüzde 0.75 oranında artış, 3+1 konut tipinde yüzde 0.05 oranında nominal artış ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.62 oranında nominal artış yaşandı.

Nisan ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 10'luk (son 6 aylık ortalama yüzde 9) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda yüzde 48 oranında 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi.

SENET KULLANIMI YÜZDE 35

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Nisan ayında peşinat kullanım oranı yüzde 44, banka kredisi kullanım oranı yüzde 21 ve senet kullanım oranı yüzde 35 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Mart ayında peşinat kullanımı yüzde 43, senet kullanımı yüzde 42, banka kredisi kullanımı ise yüzde 15 oranında gerçekleşmişti.

STOK ERTİME HIZI YÜZDE 2,6

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Nisan ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda yüzde 2.62 oranında erime gözlendi. Nisan ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 49'u bitmiş, yüzde 51'i bitmemiş konut stoklarından oluştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER