Kirasını Ödeyemeyen Esnafa Destek

Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu. Teklife göre, koronavirüs ile mücadele sürecinde kiralarını ödeyemeyen işletmelere destek kapsamında esnaf meslek kollarına kayıtlı bulunan ve çatılı iş yerinde kiracı olan esnafların, kiraya verenin yazılı rızası olmadan, kira sözleşmesine ortak alabilmesi veya kira ilişkisini başkasına devredebilmesi planlanıyor.

Kirasını Ödeyemeyen Esnafa Destek

Yeni teklif ile Esnaf ve Sanatkâr ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulu tarafından belirlenen esnaf meslek kollarına dâhil olan ve çatılı işyerinde kiracı olan esnafların kiraya verenin yazılı rızası olmadan, kira sözleşmesine ortak olacak.

Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile kiracı konumunda bulunan esnafların kira ilişkisini başkasına devredebilmesinin önü açılıyor.  

MADDE GEREKÇELERİ 

MADDE 1: Covid-19 Pandemisi ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin ekonomik hayata etkilerini azaltma ve yeni normal sürecinde birikmiş kiralarını ödeyemeyen işletmelere destek kapsamında Esnaf ve Sanatkâr ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulunca belirlenen esnaf meslek kollarına dâhil olan ve çatılı işyerinde kiracı olan esnafların kiraya verenin yazılı rızası olmadan, kira sözleşmesine ortak alabilmesi veya kira ilişkisini başkasına devredebilmesi amaçlanmıştır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER