İnşaat Sektöründeki Kriz Derinleşecek!

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa Andıç, inşaat sektöründeki krizin gittikçe derinleşeceği ve daha büyük sorunlara neden olacağı mesajını haziran ayı başında düzenlediği toplantıda vermişti.

İnşaat Sektöründeki Kriz Derinleşecek!

Bursa Hakimiyet'ten Namık Göz'ün Yazısı...

250 alt sektörü etkileyen, istihdama büyük katkı sağlayan inşaat sektörü, malzeme fiyatları ve faizdeki aşırı yükselme nedeniyle zor günler yaşıyordu.

Sadece demir fiyatlarının yüzde 130 yükselmesi bile başlı başına büyük bir sorundu. Ve bunun etkisi zincirleme devam edecekti.

Nitekim beklenen oldu, emlak fiyatları aşırı yükselince satışlar durdu, müteahhitler yeni projeye başlayamadı.

Konut üretilemeyince kira fiyatları uçuşa geçti. Bir de üzerine üniversitelerde yeniden yüz yüze eğitim başlayınca sorun yumağı daha karmaşık hale geldi.

Geçtiğimiz günlerde Bursa Büyükşehir Belediyesi basın bürosundan gönderilen basın açıklamasının başlığı dikkatimi çekmişti: Bursa'da kira fiyatları can yakıyor...

Aslında neyin fiyatı can yakmıyor ki konusunu bir yana bırakıp kira konusuna dönersek...

Açıklamayı yapan Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan'dı. Bursa'da son dönemde konut kira fiyatlarının ikiye üçe katlanmasının yanı sıra vatandaşların kiralık ev bulmakta zorlandığına dikkat çeken Orhan, bazı ev sahiplerinin de mevcut kiracılarına zam baskısı yaptığını ifade ediyordu.

'Bir gün ev sahipleri de kiracı olabilir, kim bilir?' hatırlatmasını da yapan Orhan, ev sahiplerini merhametli olmaya davet ediyordu.

Sorun ev sahiplerinin fırsatçılığı veya merhametinde değil, bir sektördeki krizin zincirleme reaksiyonun ve reel gelirlerdeki düşmenin sonucu.

Sektör temsilcileri son aylarda seslerini duyurmak için büyük çaba sarf ediyor. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonundan (İMKON) en son çimento zamlarına dikkat çekmek amacıyla 9 Eylül'de boykot ve iş bırakma kararı aldı.

Bursa'da inşaat müteahhitlerinin çatı kuruluşu İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç'a son durumu sorduk. O da haziran ayındaki basın toplantısında söylediklerini hatırlatarak, sektördeki daralmanın yüzde 70-75'lere ulaştığını söyledi.

İş durdurmanın bir süreden beri sessiz sedasız yaşandığını ifade eden Andıç'a göre, sektör 200 kilometre süratle giderken otoyol bitti ve duvara çarptı.

Talep de yok, konut fiyatları ve faiz oranları yüksek, vatandaşın alım gücü yok. O yüzden sorun çok boyutlu bir hale geldi ve acil önlemler alınması gerekiyor.

Yakında, kiracı-ev sahibi kavgaları ve mahkemelerin başlayacağına dikkat çeken Andıç, 'ev sahipleri daha yüksek gelir elde etmek için kiracılarını çıkarmaya çalışıyor' dedi.

Kendisinin de İMKON Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu kaydeden Andıç, 'boykot ve iş bırakma kararını destekliyoruz. Önceki akşam yönetim kurulu olarak toplandık. Üyelerimize boykota katılma mecburiyeti yok. Gönüllü olarak katılmak isteyenler katılabilir' dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2021, 06:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER