İnşaat Sektörü İlk Çeyrekte Yatay Bir Seyir İzledi

Pandeminin en çok etkilediği iş kollarından biride inşaat sektörü. Salgının ilk dönemlerinde durma noktasına gelen sektör, devlet teşvikleri ve düşen kredi faizleri ile kısa süreli bir canlanma yaşayarak 2021 yılı itibariyle rutin seyrini sürdürüyor.

İnşaat Sektörü İlk Çeyrekte Yatay Bir Seyir İzledi

Pandeminin global ekonomi ile birlikte inşaat sektörünü de durgunlaştırdığını belirten Home Yapı Kurucu Ortağı İnşaat Mühendisi Nevzat Ülküseven, “Koronavirüs salgını nedeniyle küresel ekonomi 2020 yılında tarihi durgunluklarından birini yaşayarak, yılı bir tarafta umudun diğer tarafta da endişelerin arttığı karışık bir görüntü içinde tamamladı. OECD ve IMF raporlarına göre küresel ekonomi 2020 yılını yüzde 4 civarında küçülerek kapattı.

Buna paralel olarak konut satışları da 2020 yılının son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 48 azaldı. Talepteki yavaşlama ve gelirlerdeki azalmaya karşılık maliyetlerdeki artışın sürmesine bağlı olarak bina inşaatında reel ciro azaldı. TÜİK verileri de bunu doğruluyor.

Pandemi ile ortaya çıkan yeni koşullar içinde AVM, ofis ve turizm tesislerinin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle ticari gayrimenkul sektörüne yönelik alınan yapı ruhsatları da önemli ölçüde gerilemiştir.

Konut dışı binalara yönelik yeni talep iştahı azalmaktadır. Home Yapı olarak yatay mimari anlayışı ile gerçekleştirdiğimiz projelerimiz ile pandemi sürecinde insanların ihtiyaçlarına cevap vermeyi başardık.” diye konuştu.

“Sektör İlk Çeyrekte Yatay Bir Seyir İzledi” 

İlk çeyreğin durağan geçtiğini belirten Nevzat Ülküseven, “İnşaat sektörü, çeşitli kurumların yayınladığı 2021 yılı ilk çeyrek beklenti endekslerine göre paralel olarak iç pazarda yatay bir seyir ile geçti. 2020 sonlarından itibaren gerilemeye başlayan inşaat sektörü mevsimselliğinde etkisi ile 2021 yılı ilk çeyreği işlerin daha da yavaşladığı bir dönem olarak önümüze çıkıyor.

Kapatma ve kısıtlamalar da ilk çeyrekte inşaat işlerini olumsuz etkiledi. Kısaca 2021 yılı ilk çeyreği zor geçti diyebiliriz. Home Yapı olarak 2020 yılı son çeyreği ve 2021 yılı ilk çeyreğini daha çok taahhüt işlerine ağırlık vererek sektördeki olumsuzluklardan etkilenmeden geçirdik.”

“Ekonomi Para Politikası ve Aşı 2021’in Belirleyicisi Olacak”

Sektörün 2021 yılı performansını belirleyecek ilk unsurun dünyada ve Türkiye‘de aşı uygulaması ile bunun sonuçları olacağına değinen Ülküseven: “Konut piyasasında geçtiğimiz yıl konut kredi faizlerinin düşürülmesi, yabancılara satışların sürmesi ile kısa süreli etkili olan canlanma, inşaat faaliyetlerinin yeniden yavaşlaması ile sektöre ilişkin iyimser beklentilerin de zayıflamasına neden oluyor.

Aşı sonrası toplu bağışıklık kazanılmaya başlaması inşaat sektörünü olumlu etkileyecektir. 2021 yılında inşaat sektöründe belirleyici olacak diğer unsur da ekonomide uygulanacak para politikası ve yine ekonomi ile hukuk, demokrasi alanında yapılacak olan iyileştirmeler olacaktır. Merkez bankası 2021 yılının önemli bir bölümünde yüksek politika faizini koruyacak gibi duruyor.

Buna bağlı olarak konut kredisi ve TL ticari kredi faiz oranları da yüksek kalacaktır. Yani finansman tarafında 2021‘i çok fazla destekleyecek koşullar şuan için görünmüyor. Marmara depremi sonrası kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme alanında yeniden başlayan hareketlilik önümüzdeki günler için sektörde belki bir miktar canlanmanın işareti olabilir.

2021 yılında aşının devreye girmesiyle satışların yukarı doğru bir ivme ile tablonun yukarıya doğru artış yönlü bir grafiğe dönüşmesini ümit ediyoruz. Home Yapı olarak 2021 yılının görüşmeleri devam eden çeşitli projelere imza atacağımız, elimizdeki projeleri de hayata geçireceğimiz güzel bir yıl olacağını umuyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 10:08
YORUM EKLE