İnşaat Sektörü Güven Endeksi Neden Geriledi?

Tüm sektörlerde artartan Tüketici Güven Endeksi, inşaat sektöründe yüzde 54,1'den yüzde 53,9'a geriledi. Birçok inşaat firmasının vaatlerini yerine getirmemesi, inşaatları geç teslim etmesi, yarım bırakması, sorunlu tapu vermesi gibi nedenler güven kaybındaki nedenler.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Neden Geriledi?

Ekonomi Güven Endeksi yüzde 81,9'dan 84,7'ye yükselirken, kırılımlarında Tüketici Güven Endeksi'nin yüzde 59,4'ten 63,5'e, Reel Kesim Güven Endeksi'nin yüzde 99,3'ten 100,00'e, Hizmet Sektörü Güven Endeksi'nin yüzde 81,6'dan 83,1'e yükseldiğini, bunun yanı sıra Perakende Ticaret Sektöründe yüzde 0,1'likİnşaat Sektörü Güven Endeksinde ise yüzde 0,2 gerileme görüldü.

Murat Çiftçi,"Tüketici Güven Endeksi'nde inşaat sektörü dışında diğer sektörlerdeki olumlu gelişmeyi, bu sektörde de önümüzdeki aylarda hissedilir biçimde değiştireceğiz. İnşaat sektöründe sunulan mevcut sistemler, sizi zorunlu ve belki de istemediğiniz bir inşaattan ev sahibi yapmayı amaçlıyor. Buda müşteride memnuniyetsizlik yaratıyor. Faizsiz konut endindirme sisteminde ise dilediğiniz yerden evinizi alabiliyorsunuz." dedi.

YORUM EKLE