İnşaat Malzeme Fiyatları Yüzde 54 Arttı 

Pandemi sonrası ekonomide toparlanma başlasa da arzın daha da artacağı düşüncesi emtia fiyatlarında artışa neden oldu. Demir cevherinden bakıra kadar tüm metallerde fiyatların artması iç piyasada inşaat maliyetlerinde ciddi artışlara neden oldu.

İnşaat Malzeme Fiyatları Yüzde 54 Arttı 

Serbest piyasada demirin ton fiyatı yıllık yüzde 128, hazır betonun yüzde 119, çimentonun yüzde 130, bakının yüzde 120 artış yaşadı.

inşaat maliyetlerinde hızlı artış yaşayan bu tablo, Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlayan ve 200’e yakın sektörü besleyen inşaat sektörünü de etkiledi. 

Malzeme Fiyatları Yüzde 53.7 Arttı 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, İnşaat Maliyet Endeksi, bu sene Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,89, yıllık yüzde 42,48 yükseldi. Malzeme endeksi yüzde 4,23 yükselirken, işçilik endeksi yüzde 0.40 azaldı. Ek olarak malzeme endeksindeki yıllık yükseliş yüzde 53,70.

Bina inşaatı maliyet endeksi ise bir önceki aya göre oranla 2,85, yıllık yüzde 42,49 yükseldi. Bir önceki aya oranla malzeme endeksi yüzde 4,15 yükseldi. İşçilik endeksi yüzde 0,29 geriledi.

Salgınla mücadelenin yoğun şekilde devam ettiği 2020 senesinde metrekare başına ortalama 3 bin lira inşaat maliyetinin bu sene 5 bin 500 - 6 bin TL’ye kadar çıktığına işaret eden konut geliştiricileri, inşaat maliyetlerindeki artışın konut fiyatlarına yansımasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. 

Metrekare Fiyatı 30 Bine Ulaştı 

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, Türkiye’de özellikle İstanbul’da metrekare satış fiyatlarının bazı ilçelerde 30 bin lirayı, kira bedellerinin metrekarede 34 liraya ulaştığını söyledi.

Bu artışta maliyetlerin de etkili olduğunu belirten Bahadır, “Önümüzdeki dönem fiyatlar açısından bir artış öngörüyoruz, bu nedenle konut kredi faizlerinin düşürülmesi ve sektörü teşvik edici kampanyaların yapılması ile ilgili bir beklenti de bulunuyor” dedi.

2022'de Daha da Artabilir

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, inşaat maliyetlerindeki yükselişin iç piyasada problem yarattığına işaret etti.

Bundan sonra da maliyetlerde yükselişin devam etmesinin sürpriz olmayacağını söyleyen Özyürt, “Çin’in çelikten üretilen 146 ürünün ihracatında vergi iadesini yüzde 13 kaldırması konusu var. Bundan sonrasında demir fiyatlarında kademe kademe artış söz konusu olacaktır.

Bu sıkıntıların etkisi kaldırmak için yeni finansman modellerine ihtiyaç var. Bu dönemde konuta yatırım yapmayan yatırımcı 2022 yılı ve sonrasında fahiş fiyatlarla karşılaşılabilir” dedi.

İnşaatçıyı Yüzde Yüz Etkiledi 

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat maliyetlerindeki yükseliğin buzdağının görünen yüzünü temsil ettiğini söylediğ. Gerçekte, maliyet artışının yüzde 100’ün üzerinde olduğunu belirten Durbakayım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Konut yapımcıları olarak bu artışın büyük kısmını absorve ederek, maliyetin enflasyonu körüklememesini ve konut fiyatlarının erişilebilir kalmasına gayret ettik. Devam eden projelerde bu gayretimiz olumlu sonuç buldu ve maliyetlerden kaynaklanan fiyat artışının yarısı nihai tüketiciye yansıdı.

Ancak bundan sonra başlayacak yeni projelerde böyle bir şansımız olmayabilir. Başta demir ve çimento olmak üzere inşaatın temel hammaddelerinde gerçekleşen artışların tamamı konut fiyatlarına yansıyabilir. Biz yine gücümüzün yettiği kadar maliyet artışlarını dizginlemeye çalışacağız.”

Yeni Arzlarla Daha Yükselir 

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, maliyet artışlarına işaret ederek, şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye’de ev satın almak herkesin hayali olsa da son yıllarda artan konut fiyatları ve yükselen kredi faizleri konut almayı zorlaştırıyor. Konut fiyatlarında bir düşüş beklemiyoruz. Tam tersi maliyet artışları nedeniyle ve yeni konut arzının yetersiz kalması sonucu fiyatlar daha da artacaktır.”

En Çok İstanbul Etkilendi

Boss4 Gayrimenkul İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, inşaat sektöründe 2018’den itibaren maliyet artışının yüzde 100’e ulaştığının altını çizerek şu değerlendirmeleri yaptı: 

Bu artışı çok yansıtmamaya çalıştık ve yüzde 10 civarında kaldı. Konut satış fiyatlarının ve kiraların artması en çok İstanbul’a yansıdı. Bundan sonra da maliyetlerde artışın sürmesini bekliyoruz.

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2021, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER