İnşaat Çalışmaları Salgında da Hız Kesmedi!

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken İstanbul'da yapımına şubatta başlanan Levent Camii'nin de inşaatına 7/24 devam ediliyor. Levent Mahallesi Muhtarı Atacan Türk 159 milyon 738 bin liralık kaynak ayrılan cami inşaatı için "Evde kal deniyor. Ama gece ve hafta sonu da devam eden inşaat nedeniyle kimse evinde duramıyor" diye tepki gösterdi.

İnşaat Çalışmaları Salgında da Hız Kesmedi!

Cami ihalesini AK Parti’nin eski Rize milletvekili Abdullah Kart’ın sahibi olduğu ASL İnşaat kazandı.

Kapalı ve açık alanlarıyla birlikte toplam 20 bin kişi kapasiteli olacak cami, klasik mimari özelliklere sahip olacak. Caminin mimarisinde Mimar Sinan’ın Süleymaniye Camisi’nin örnek alındığı açıklandı.

Camide 900 araçlık 4 katlı otopark bulunacak. 23 metre ana kubbe çapına sahip olan caminin ana kubbe yüksekliği ise 44 metre olacak.

Caminin 2 minaresi 66, 2 minaresi 77 metre yükseklikte inşa edilecek.

İçinde 9 asansörün de yer alacağı camide, 2 tane çok amaçlı salon bulunacak.

‘GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR’

Mahalle muhtarı Atacan Türk, özellikle yetkililerin, ‘Evde kalın’ uyarılarına rağmen camideki inşaat çalışmalarının gece gündüz devam etmesinden dolayı gürültü nedeniyle insanların evde rahatsız olduklarını söyledi. Türk, “Can inşaatı son hızıyla devam ediyor. İstanbul Valiliği’nden 7/24 çalışma izni alınmış. Buradaki insanları eve tıkmaya çalışıyoruz.

Ama inşaat gürültüsünden dolayı evlerde kimse duramıyor. Cami yapılmasına karşı değiliz. Mahallemizde 65 yaş üstü çok sayıda insan var. Korona virüsünden dolayı insanlarımızı eve kapatmaya çalışırken inşaat gürültüsünden dolayı evde duramıyorlar. Gündüz inşaat çalışmasını yapabilirler. Fakat gece ve hafta sonları çalışma yapmamaları gerekiyor” dedi.

Beşiktaş Müftülüğü, 2015’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne başvurarak, Levent’teki Merkez Bankası’na ait 981 ada, 72 parselin imar planlarının değiştirilmesini talep etti. Müftülük, ‘merkezi iş alanı’ olarak planlanmış arazinin, kısmen ‘dini tesis alanı’na, kısmen de ‘kültürel tesisler alanı’na alınmasını istedi.

Merkez Bankası, 29 Haziran 2015 ve 30 Eylül 2015’te İBB’ye gönderdiği yazıyla plan değişikliğine karşı çıktı.

CHP’li meclis üyesi Affan Keçeci de o dönem yaptığı açıklamada “Olası bir İstanbul Depremi’nde toplanacak yer yok. Biz oranın yeşil alan ve deprem toplanma alanı olarak kalmasından yanayız. Arazinin arka sokağında Levent Camii var” dedi. Levent Mahallesi Muhtarı Atacan Türk de, planlara itiraz edeceklerini söyledi.

Ancak itirazların tümü reddedildi ve plan değişikliği AK Partili üyelerin oylarıyla 2016’da İstanbul Belediyesi Meclisi’nde kabul edildi. 2017 yılına gelindiğinde plan değişikliği koruma kurulları tarafından da uygun bulundu.

Yeni imar düzenlemesinden sonra, arazinin mülkiyeti Merkez Bankası’ndan Milli Emlak‘a geçti.

Gazete Duvar

YORUM EKLE