İhtiyat Akçesi ile Müteahhitlerin Alacakları Ödendi

Merkez Bankası İhtiyat Akçesi'nin bir bölümünün Hazine’ye aktarılmasının ardından kamu kurum ve kuruluşlarının finansal talepleri karşılandı. Bu kurumlardan biride Karayolları Genel Müdürlüğü oldu. Kuruma aktarılan 2.5 milyar liranın bir bölümü müteahhitlerin yol yapımından doğan alacaklarına gitti.

İhtiyat Akçesi ile Müteahhitlerin Alacakları Ödendi

İHTİYAT AKÇESİ'NİN BİR BÖLÜMÜ HAZİNEYE AKTARILDI

Habertürk'te yer alan habere göre, Meclis’te, bu ay içinde kabul edilen bir yasayla Merkez Bankası’nın “ihtiyat akçesi”nin belli bir bölümünün Hazine’ye aktarılması kararlaştırıldı. Banka, bu kaynağın bir bölümünü Hazine’ye aktardı. Hazine de finansal yönden sorun yaşayan, kaynak yaratmakta ya da bulmakta zorlanan, müteahhitlere borcu olan kamu kurum ve kuruluşlarına bu paranın bir bölümünü transfer etti. Bunların başında Karayolları Genel Müdürlüğü ve enerji alanında faaliyet gösteren bazı devlet şirketleri geliyor.

KARAYOLLARINA 2,5 MİLYAR LİRA

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, karayolu müteahhitlerine 2018 yılından kalma bir miktar borcu bulunuyordu. Bu yıl yapılan işlerden de belli bir miktar borç birikmişti. Karayolları, bir süre önce ödenek talebinde bulundu. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, bu kapsamda borçlarının bir bölümünü ödemesi için 2.5 milyar lira dolayında kaynak aktarıldığı belirtiliyor. Genel Müdürlük, geçen haftadan başlayarak, müteahhitlere ödeme yapıyor. Bu hafta da ödeme işlemlerinin devam edeceği ifade ediliyor. Karayollarının, kalan borcu için de yeni kaynak talebinde bulunabileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2019, 17:08

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER