Esnafa Kira ve Gelir Kaybı Ödemesi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafların taleplerine ilişkin açıklama yaptı. Palandöken, 21 Nisan 2021'de Ticaret Bakanı görevine başlayan Mehmet Muş’a esnafın 12 maddelik yeni talep listesini iletti.

Esnafa Kira ve Gelir Kaybı Ödemesi

Palandöken tarafından sunulan esnafların talep listesinde şu maddeler yer aldı:

Borçlar Faizsiz Ertelensin

Esnaf ve sanatkarlarımız gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergilerden muaf olsun. Elektrik, su, doğalgaz gibi enerji girdileri geçici olarak devletimizce finanse edilsin. Tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkarlarımız ile yanlarında çalışanlara ekonomik destek verilsin.

Tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkarlarımız ile yanlarında çalışanlarının SGK primleri devletimiz tarafından karşılansın.

Esnaf ve sanatkarlarımızın borçları süresiz ve faizsiz olarak ötelensin. Ödenemeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları ve bankalara olan tüm borçlar faizsiz olarak ertelensin.

Yapılandırma İmkanı

Söz konusu pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntıya giren ve daha önce yararlandıkları yapılandırmaları bozulan esnaf ve sanatkarlarımıza yeni bir yapılandırma hakkı acilen sağlansın.

Ticari araçların kullandığı akaryakıt fiyatlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi yapılsın.

Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar destekler sürdürülsün.

Esnaf ve sanatkarlarımız ile yanlarında çalışanlara korona aşısında öncelik tanınsın.

Kısa Çalışma Ödeneği’nin kapsamı genişletilerek, yeni başvurulara imkan verilsin.

Tam kapanma döneminde muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında kalan esnaf ve sanatkarlarımıza nakdi destek sağlansın.

Kira ve Gelir Kaybı Ödemesi

Diğer taraftan salgın sebebiyle devletin işletmelere yaşadığı mali kayıpların telafi edilmesi amacıyla sunulan gelir kaybı, ciro kaybı, kira ve sigorta prim destekleri, 29 Nisan Perşembe akşamından (yarın) itibaren başlayıp ‘tam kapanma’ sürecinde de devam edecek.

Devam eden destekler şu şekilde: 

Lokanta, restoran, kafe, kıraathane ve spor salonu gibi birçok alanda 1.500 liralık sigorta prim desteği Mayıs'ın kadar devam edecek.

Gelir kaybı desteği (1.000 lira), kira desteği (500 - 750 lira) ve ciro kaybı desteği (2 bin liradan 40 bin liraya kadar) için 30 Nisan’a kadar başvuru yapılabilecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2021, 10:41
YORUM EKLE