banner53

Esnafa Kira Desteğinin Detayları Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te düzenlenen törene canlı bağlantıyla katılmıştı. Koronavirüs tedbirleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Kiralarda vesaire düzenlemelere gidiyoruz. Onları da kısa zamanda büyük ihtimalle kabine toplantımızın ardından açıklayacağız" dedi.

Esnafa Kira Desteğinin Detayları Belli Oldu

CNN TÜRK editörü Kıvanç El, 'kira müjdesi'nin ayrıntılarını paylaştı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün vermişti mesajını. 'Üretimi ve istihdamı sağlamak için her türlü desteği sağladık, kiralarda da düzenlemeye gideceğiz' diye konuştu.

Peki bu düzenlemede neler var? Bunun detaylarını baktık. Öncelikle şunu belirtelim. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı yarın gerçekleşecek ve kiralarla ilgili düzenlemeler yarınki toplantıda gündeme gelecek.

ESNAFIN TALEBİ

Esnaf temsilcileri bir süre önce hem Hazine ve Maliye Bakanı hem de Ticaret Bakanı ile görüşmeler düznelenmişti. Bazı talepleri vardı.

Bu taleplerin başında da kira ve fatura desteği geliyordu. İşte bu taleplerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yarın Kabine Toplantısı'na sunulacak. Koronavirüs önlemleri kapsamında esnaf biliyorsunuz dükkanlarını geç açıyor ve erken kapatıyor.

Bazı esnaf siftah bile yapamıyor. Bu yönde sıkıntıları var. Ancak kiralar işliyor, faturalar gelmeye devam ediyor

GELİR KAYBINA GÖRE

Bu konuda bakanlık çalışmalarda bulunuyor. Burada esnafın yaşadığı gelir kaybına göre desteklerin de verilebileceği kaydediliyor.

Pandemi sona erene kadar bu desteklerin verilmesi amaçlanıyor. Tabi esnafların kira sözleşmelerindeki ücretlerinin bir kısmı hibe edilebilir, bir kısmı uzun vadeli krediler ve faizsiz desteklerle kredilerle sağlanabilir. Bunlar masada olan başlıklar arasında yer alıyor.

Bunlar kira gelirlerine göre belirlenecek. Yani esnafın ne kadar ödemesi var? Bunlara göre bir oran belirlenecek. Bu oranlara göre de desteklerin hibelerin verilmesi planlanıyor.

'BİR DE DİĞER BOYUT VAR'

Kabine'de bunlar konuşulacak. Bir de diğer boyut bulunuyor. Kamuda kiracı olan işletmeler esnaflar var. Yani kiralarını kamu kurumlarına ödeyen esnaflar var.

Bunlarla ilgili de konu Kabine gündeminde yer alıyor. Kabine'de bu esnafların da yine kiralarını daha ileri bir tarihte ödemelerini veya bunlara hibe verilmesiyle ilgili isteklerde bulunuyor.

Bunların hepsi yarınki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde düzenlenecek ve Kabine sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulacak..

Son olarak bir kez daha belirtmek gerekirse esnafın ödeyemediği kiraları ve faturaları için belli bir oranda hibe ve destek verilmesi Kabine'nin gündeminde yer alıyor.

Bunlarla ilgili detaylı açıklamayı da Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın yapacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER