banner53

Ertelenen Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Talebi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan Otopark Yönetmeliği yine ertelendi. Her daireye bir otopark yapılması şartı getiren düzenleme 1 Haziran 2018 yılında yürürlüğe girecekti. O tarihten beri toplam 7 kez ertelendi. 

Ertelenen Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Talebi

Son erteleme de dün yayınlanan Resmi Gazete’de duyuruldu. Yönetmeliğin 31 Aralık 2020 olan yürürlük tarihi 31 Mart 2021 değiştirildi ve böylece 3 ay ertelendi. 

Yönetmeliğin ertelenme talebi gayrimenkul sektörü temsilcilerinden geldi. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) ve TOBB İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı Tahir Tellioğlu, Bakanlıktan ertelemeyi istediklerini anlatarak, şu ifadeleri kullandı: 

Aslında bizim talebimiz 1 yıl erteleme ve yönetmelikte değişiklik yapılmasıydı. Bir yönetmelik 7 kez üst üste erteleniyorsa sahada uygulanma yönünde bir sorun var demektir. Her daireye 1 otopark olmasını biz de istiyoruz.

Ancak mevcut imar planları bazı alanlarda bunu imkansız kılıyor. İşte bu noktalar için çözümler üzerinde çalışılmalı. Mümkün olan yerde de elbette yapılmalı.

ÖNERİLER NELER?

Tellioğlu, “Mesela 250 metrekare bir arsada bina yapılacak, küçük parsel ve sorun çözülemiyor. Eğer bodrumda bunu yapamıyorsak zeminde yapalım ama bunu imardan kesmeyelim. Bazı yerler var bodrumda da zeminde de yapmak imkansız.

İşte bu noktada önerimiz şu: Belediye Kanuna bir ekleme yapılsın. Müteahhit yapamadığı otoparkın bedelini belediyeye ödesin ve belediye bu bütçe ile ilçedeki otopark ihtiyacını karşılayacak yatırımı yapsın.

Bir de yönetmelik ticari birimlerde her 40 metrekareye 1 otopark istiyor. Bugün imar durumu ticari olan ama rezidans olarak yapılan yüzlerce proje var. Bu işlerde yönetmeliğin zorunlu dediği kadar otopark yapmak imkansız.”

1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan yönetmelik sırasıyla şu tarihlere ertelendi: 1 Ocak 2019, 30 Haziran 2019, 31 Aralık 2019, 31 Mart 2020, 30 Haziran 2020, 31 Aralık 2020, 31 Mart 2021.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER