Endüstri Bölgelerinde Emlak Vergisi Muafiyeti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Endüstri Bölgeleri içinde yer alan bütün binaları, emlak vergisinden muaf tuttuklarını dile getirdi.

Endüstri Bölgelerinde Emlak Vergisi Muafiyeti

TÜRKİYE'YE 'YATIRIM İŞTAHI' ARTTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Tüm spekülasyonlara, ekonomimizi hedef alan tüm saldırılara rağmen ülkemizdeki ‘yatırım iştahı ve motivasyonu’ azalmak yerine bilakis artarak devam ediyor." dedi.

Varank, Arnavutköy'de TESKOOP ve Özar Özel Endüstri bölgelerinin açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak reel ekonomiyle doğrudan bir ilişkiye sahip olduklarını ve bu nedenle bakanlık olarak tüm politikalarda yatırımı ve üretimi merkeze koyduklarını dile getirdi. 

MİLLİ TEKNOLOJİ GÜÇLÜ SANAYİ

Özel endüstri bölgelerinin yatırımcılar için de ekonomi için de bir fırsat olduğuna dikkati çeken Varank, "Bugün itibariyle, bu statüyü kazanmak için Bakanlığımıza ulaşmış 15 başvuru bulunmakta. İnşallah, bunların değerlendirmelerini de süratle tamamlayıp yeni özel endüstri bölgelerini ekonomimize kazandıracağız." dedi.

Bakan Varank, Özel Endüstri Bölgeleri’nin "Milli Teknoloji Güçlü Sanayi" anlayışının en önemli halkalarından biri olduğunu belirterek, "Biz bu bölgeleri 'orta ölçekli işletmeleri büyük işletmelere dönüştürme' projemizin bir parçası olarak görüyoruz. Özel Endüstri Bölgelerinin en mühim özelliği 'yatırımcı dostu' olması. Nihai hedef sizlerin işini kolaylaştırmak, seri ve planlı üretimi teşvik etmek. Bakınız biz bu noktada, çok önemli bir iddia ortaya koyuyor ve ‘sıfır bürokrasi’ diyoruz. Sizlere enerji ve zaman kaybettiren pek çok uygulamayı ortadan kaldırdık. Gönül rahatlığıyla ifade edebilirim ki; yatırımcının ve sanayicinin bürokrasinin labirentlerinde kaybolduğu devir artık kapanmıştır. Bu yeni dönemde, ÇED haricindeki tüm işlemler, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından, tek elden yürütülecek."

ENDÜSTRİ BÖLGELERİNDE EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ

Varank, bu kolaylığın yanı sıra, harita, imar ve parselasyon planları, altyapı ve üst yapı projelerini bakanlık olarak onayladıklarını ve bu işlemler için tek kuruş almadıklarını bildirdi. 

Yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, iş yeri açma ve çalıştırma belgelerini de düzenlediklerini, yine bunlar için de herhangi bir harç bedeli talep etmediklerini kaydeden Varank, ayrıca Endüstri Bölgeleri içinde yer alan bütün binaları, emlak vergisinden muaf tuttuklarını dile getirdi.

YORUM EKLE