Değerli Konut Vergisi Ertelenmezse Beyanname Süresine Dikkat!

Değerli konut vergi beyannamesi verme süresinin son günü 20 Şubat. Erteleme kanunu çıkmazsa mutlaka beyanname verilmeli. Aksi takdirde usulsüzlük cezası gelebilir...

Değerli Konut Vergisi Ertelenmezse Beyanname Süresine Dikkat!

Milliyet'ten Prof. Dr. Erol Ulusoy'un Yazısı...

Değerli konut vergisi çok tartışıldı ve halen de tartışılıyor.

Bu sene uygulanmayacağı, en az 1 yıl süre ile erteleneceğine dair basın açıklamaları yapıldı.

Ancak, değerli konut vergi beyannamesi verme süresinin son günü 20 Şubat olmasına rağmen, halen Meclis’e ertelemeyi içeren bir kanun teklifi sunulmadı.

Bu şu demek, 20 Şubat’a kadar erteleme kanunu çıkmazsa, değerli konut vergisi beyannamesinin mutlaka verilmesi gerekir. Aksi takdirde usulsüzlük cezası gelebilir ve değerli konut vergisi vergi dairesi tarafından resen tarh edilebilir. Aman dikkat!

İhsan Amca meraklı, kendisinin “değerli konut”u olmasa da, sorup soruşturuyor, bilgilenmek istiyor.

Ama aslında durum farklıymış. Meğer, İhsan Amca’nın eşi Zeynep Teyze’ye, büyük babasından miras olarak 5 milyon lira değerinde bir müstakil ev miras olarak kalmış.

Ortak sayısı etkilemez

Zeynep Teyze, 5 kardeş oldukları için, kendi payına 1 milyon lira değerinde hisse düştüğünden, değerli konut vergisi ödemeyeceğini düşünüyormuş. İhsan Amca da, Zeynep Teyze’nin yanılıp yanılmadığını anlamak için değerli konut vergisini merak ediyormuş.

Zeynep Teyze’ye, önemli olanın konutun değerinin en az 5 milyon lira olması gerektiğini, bu konuta kaç kişinin ortak olduğunun önemi olmadığını söylediğimde, “şaşırmadı” desem, yalan olur.

Zeynep Teyze haklı olarak diyor ki, “Benim 5 milyon lira değerinde bir konutum ve dolayısıyla 5 milyon lira değerinde bir servetim yok ki! 1 milyon lira değerinde bir servetim var. Ama ben değerli konut vergisi ödeyeceğim. 4.5 milyon lira değerinde bir konutu olan ise, değerli konut vergisi ödemeyecek.”

Haklısın Zeynep Teyze, ne yapalım, kanun böyle.

Erteleme olmazsa son tarih 2 Mart

Değerli konut vergisi diye bir vergi türü yoktu. İlk defa 7194 sayılı ‘Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ ile vergi sistemine kazandırıldı.

Erteleme olmazsa, değerli konut vergisi beyannamesi 20 Şubat’a kadar verilecek, iki taksitten ilki de şubat ayının son günü 29 Şubat 2020’de ödenecek. Ama 29 Şubat Cumartesi gününe geldiğinden 2 Mart 2020 günü de ödeme yapılması, gecikme cezasını gerektirmeyecektir.

Peki önceden olmayan bu değerli konut vergisi niçin getirilmiş? Şöyle izah ediliyor: Kamu harcamalarının, büyümenin ve kalkınmanın sürdürülebilir finansman kaynağı vergilerdir.

Herkesin mali gücüne göre vergilendirilmesi ise Anayasa ile kural altına alınan temel ilkelerden birisidir.

Genel refah düzeyindeki vatandaşların sahip olması güç olan yüksek değerli mesken nitelikli bir veya birden fazla meskene sahip olmak da, mali gücün yüksekliğinin bir göstergesidir. Bu sebeple değerli konut vergisinin temel gerekçesi, mali güce göre vergilendirme ilkesinin hayata geçirilmesidir.

Herkes bir gün ödeyecek!

Değerli konut vergisinde sınır 5 milyon lira.

Şu anda, mesela 3 milyon lira değerinde bir konuta sahip olan kişi, konutunun değeri 5 milyon lirayı ulaştığında, o da değerli konut vergisi ödemeye başlayacak.

Bunun sebebi, değerli konut vergisi limitinin kanunla 5 milyon lira olarak sabitlenmiş olması. 5 milyon liralık limit sabit kaldığı ve konut fiyatları arttığı sürece, elbette gün gelecek hemen hemen her konutun değeri 5 milyon liraya ulaşacak ve vergi ödenmesi gerekecek.

Oysa yapılması gereken, nasıl değerli konutun değeri, her yıl yeniden değerleme oranında artıyorsa, 5 milyon liralık limit de aynı oranda artışa tabi tutulmalıydı.

Aksi halde, gerekçe havada kalır, mali gücü yüksek olanlar değil, herkes değerli konut vergisi öder hale gelir.

YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc