banner53

Çinliler Türkiye'ye Hastane Kurmak için Geliyor!

Çin Komünist Partisi Kadın Kolları Başkanı Liying ve beraberindeki heyet Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir'i ziyaret etti. Liying burada yaptığı açıklamada Türkiye’de hastane kurmak istediklerini belirtti.

Çinliler Türkiye'ye Hastane Kurmak için Geliyor!

Sözcü'de yer alan habere göre, Çin Komünist Partisi Kadın Kolları Başkanı Liying yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Bu İstanbul, Ankara, İzmir’de olabilir. Çin kanser tedavisinde, ilaç ve teknoloji olarak ilerde. Bunlara Çin geleneksel alternatif tedavi yöntemlerini de eklemeyi arzu ediyoruz. Türkiye’nin gelişmiş, eğitimli iş gücünden ve kaliteli ürünlerinden yararlanıp, karşılıklı personel eğitimi ve değişimi yaparak sağlık turizmine yeni bir ivme kazandırmayı, Türkiye’yi sağlık turizminin merkezi haline getirmeyi arzu ediyoruz.”

Federasyonlarına kayıtlı 30 binden fazla iş insanının içinde bulunan Türkiye’de yatırım yapmak isteyenler olduğunu söyleyen Liying, Türkiye’nin Çin için önem taşıyan bir pazar olduğunu kaydetti.

SEİS Başkanı Metin Demir ise sağlık alanında ihracatı, üretimi ve yatırımı geliştirmeyi planladıklarını söyleyerek 2003 yılında 14 milyon dolar olan tıbbi cihaz ihracatının 650 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Türkiye ve Çin’in yatırım fırsatları bulunduğunu söyleyen Demir, Türkiye’nin sağlık turizmi alanında çok ilerlediğini ve dünya pazarından yüzde 1,5 pay aldığını ifade etti.

Çinlilerin Türkiye’de hastane kurma planlarıyla ilgili konuşan Demir, “Hastaneye kaliteli tıbbi cihaz, bilimsel tıp, kozmetik ve alternatif tıbbi koyarsak büyük fırsatlar elde edebiliriz. Türk ürünlerine ihtiyaç duyan pazarlar belirlenirse, hedefe yönelik iş birliği yapılırsa kolay ilerlemek mümkün olur. İş birliklerinde en önemli şey güven. Federasyonun yatırımcılarımıza bu güvenceyi vermesi önemli.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER