Çimentoda Yüzde 175 Artışa Tepki!

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, çimento fiyatlarının son 6 aysa yüzde 175 zamanladığını açıkladı. Karslıoğlu, Rekabet Kurulu ve Ticaret Bakanlığını inceleme yapmaya çağırdı.

Çimentoda Yüzde 175 Artışa Tepki!

İnşaatta girdi maliyetlerindeki artış son dönemde müteahhitleri isyan ettirdi. İnşaat grevinin dahi konuşulduğu sektörde özellikle çimento maliyetinden yakınılıyor.

Karslıoğlu da çimento fiyatlarında yüksek artışa tepki göstererek Rekabet Kurulu ve Ticaret Bakanlığı'nı inceleme yapmaya davet etti.

Karslıoğlu, yaptığı açıklamada, çimentodaki yüksek fiyat artışının açıklanamayacak boyutta olduğunu belirtti.

Zamların kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesini ve tüm inşaat sektörünü olumsuz etkilediğini belirten Karslıoğlu, şu açıklamayı yaptı:

“Son altı ay içerisinde yüzde 175 oranında artan çimento fiyatlarının bir an önce düşmesi gerekir. Fiyatların düşmesi halinde konut fiyatları da düşer.

Geçen yıl ton fiyatı 210 - 220 lira olan çimentonun bu yıl 440 liraya gelmesiyle çimentocular ile müteahhit ve hazır betoncular arasında yaşanan tartışmalar sürüyor. Çimentoda bu anormal fiyat farkı inşaat sektörünü baltalıyor.”

Karslıoğlu, konunun inşaat sektörü açısından hayati önem taşıdığına dikkati çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

Çimento üreticilerinin Rekabet Kurulu ve Ticaret Bakanlığı tarafından acilen incelenmeye alınmasını istiyoruz. Ancak bu şekilde sorunun nihai çözüme ulaşacağına inanmaktayız.

Sektördeki sıkıntılar karşılıklı diyaloglarla çözülmesi gerekir. İnşaatların durması demek, 250 sektörün de durması ve tüm bu sektörlerde çalışanların ailelerine ekmek götüremeyeceği demektir.

Bu zamlar inşaat maliyetini artırınca konut fiyatlarını da artırmıştır. Ayrıca kamu müteahhitleri zaten fiyat farksız çalıştıkları için kamu yatırımlarını da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu doğrultuda konuya acil çözüm gerekiyor.

Kaynak: Karar

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2021, 06:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER