banner53

Çimento Sektörü İhracatı Korumak için Destek Bekliyor

Türk çimento sektörünün uluslararası temsilcisi Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) 2020 yılının ilk 5 ayında çimento ihracatının yüzde 33 artarak 13 milyon tona, ihracat gelirinin ise yüzde 16,7 artışla 447 milyon dolara çıktığını açıkladı. 2020 yılı Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın dönemine göre üretimde yüzde 10,4; iç satışlarda yüzde 0,6'lık artış kaydedildi.

Çimento Sektörü İhracatı Korumak için Destek Bekliyor

TÇMB, Türk çimento sektörünün 2020 yılının 5 aylık ihracatı ile 2020 Ocak-Mart ayı üretim ve satış rakamlarını açıkladı. 2020 yılı Ocak-Mart döneminde Türk çimento sektörünün üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4'lük artışla 12,6 milyon tona çıktı.

Yılın ilk üç ayında çimento sektörünün iç satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre 0.6'lık artışla 9 milyon tona yükseldi.

2020 yılının ilk 5 ayında ise sektörün toplam ihracat miktarı yüzde 33 oranında artarak 13 milyon ton gerçekleşti. İhracat geliri ise yüzde 16,7 artışla 447 milyon dolar oldu.

Aynı dönemde çimento ihracatı yüzde 34 aratarak 6,1 milyon tona, klinker ihracatı ise yüzde 32 artarak 6,9 milyon tona yükseldi. İhracat yapılan ülkelerede ilk 10 içindeki tüm ülkelerde artış kaydedilirken ihracat miktarı en çok artan ülke Ukrayna oldu. Bu ülkeyi Togo ve Romanya izledi.

İhracatta planlanın üzerinde görülen artışın uluslararası rekabette umut verici olduğunu belirten Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"Sektör olarak yılın ilk döneminde pandemi nedeniyle iç pazarda daralma yaşamazken, ihracatta yılın ilk 5 ayında iyi bir performans sergiledik. Planlananın üzerinde görmüş olduğumuz bu artış uluslararası rekabette umut verici. Sektörün uluslararası rekabette kazandığı ivmeyi koruyarak ülkemize döviz girdisi ve istihdam güvencesi sağlamaya devam etmesi için ekonomik önlemlerle desteklenmesi önemli.

2019 yılında Vietnam'dan sonra dünyanın en büyük ikinci çimento ve klinker ihracatçısı olarak Avrupa'nın birinci, dünyanın 6'ncı büyük üreticisi konumundayız. Yılın ilk yarısındaki ihracat performansının bütün yıla yayılması durumunda sektörümüz ihracatta birinci sıraya çıkabilir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER