Çimento Satışları İçte Azaldı Dışta Arttı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından Çimento Sektörü 2019 Ocak ayı verileri açıklandı. Buna göre, ihracatta yüzde 108'lik artış yaşanırken, üretilen çimentonun yüzde 23,6'sı ihracata konu oldu.

Çimento Satışları İçte Azaldı Dışta Arttı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından Çimento Sektörü 2019 Ocak ayı verileri açıklandı. 2018 yılının ilk aylarında mevsim normallerinin üstünde sıcak bir kış geçirilmesiyle, geçen yılın Ocak ayında satışlar beklenenden fazla artış göstermişti.

ÇİMENETO SATIŞLARI İÇTE AZALDI DIŞTA ARTTI

Hem mevsimselliğin getirdiği bu durum hem de geçen yılın son 5 ayındaki küçülmenin etkisiyle, çimento iç satışlarındaki daralma devam etti. Bölgesel bazda iç satışlarda daralmanın en az olduğu bölge Güney Doğu Anadolu oldu.

TUİK verilerine göre, Ocak ayında sektörün klinker ve çimento ihracatında ton bazında yüzde 108 oranında artış yaşandı. Değer bazında ise yüzde 89'luk büyüme gerçekleştiren sektörün Ocak ayı ihracat geliri 64 Milyon Dolar olarak gerçekleşti.

ABD'YE ÇİMENTO SATIŞI ARTTI

Yine TUİK verilerine göre, Ocak ayında, çimento ve klinker ihracatının en çok arttığı ülke ABD olurken; bu ülkeyi Kamerun ve Gine izledi. İhracat oranlarının yükseldiği diğer pazarlar arasında da İsrail, Fildişi Sahili ve Gana yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 10:50
YORUM EKLE