Çimento Hisselerine Kanal İstanbul Dopingi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kanal İstanbul için yakın zamanda ihale yapacaklarını açıklaması, çimento hisselerini uçurdu.

Çimento Hisselerine Kanal İstanbul Dopingi!

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksinde günlük yükseliş yüzde 0.7 seviyesindeyken Marmara Bölgesi’nde fabrikaları olan Akçansa’nın hisseleri yükselişi gün içinde yüzde 5’i buldu. Akçansa hisselerinde son bir aydaki yükseliş yüzde 50’ye yaklaştı. Sektörün bir diğer büyük oyuncusu Nuh Çimento hisselerinde de dün yüzde 2’nin üzerinde yükseliş görülürken, son üç aydaki yükseliş yüzde 70’i aştı.

Marmara Bölgesi’ndeki bir diğer çimento şirketi Bursa Çimento hisselerinde günlük artış yüzde 3’ü, son üç aydaki artış yüzde 35’i buldu. Bolu Çimento’da da günlük yüzde 3, son üç ayda da yüzde 70’in üzerinde artış kaydedildi. Sektörün bir diğer büyük oyuncusu ve kamu ihalelerinde en büyük payı alan şirketlerden Limak'ın da bir çimento şirketi bulunuyor ancak şirket halka açık değil.

Teb Yatırım’dan Kurthan Atmaca, Kanal İstanbul’un yapılacağının ilan edilmesinin çimento hisselerindeki yükselişte etkili olduğunu söyledi. Atmaca, son 1.5 senedir inşaat sektörüne paralel olarak çok baskı altında olan çimento hisselerinin, son dönemdeki faiz düşüşleri, ilan edilen konut kampanyaları ve Oyak Çimento bünyesindeki şirketlerin birleşmesiyle yükselişe geçtiğini dile getirdi.

Deniz jeologu ve jeofizikçisi Cenk Yaltırak, 43 km’lik Kanal İstanbul’un 5 metre kalınlığındaki duvarları için yaklaşık 66 milyon metreküpten fazla beton harcanacağına, bu hacimde betonla 148 bin yeni bina yapılabileceğini söylemişti.

YORUM EKLE