banner53

Çelik mi Beton Binalar mı Depreme Daha Dayanıklı?

Deprem değil binalar öldürür sözünü Elazığ depreminde bir kez daha anladık. Peki Çelik mi Beton Binalar mı Depreme Daha Dayanıklı?

Çelik mi Beton Binalar mı Depreme Daha Dayanıklı?

HANGİSİ DAHA DAYANIKLI?

Deprem esnasında betonarme yapıların daha fazla hasara yol açmasından dolayı çelik konstrüksiyon yapılar öne çıkıyor. Ülkemizin deprem kuşağında yer alıyor olması ve belirli aralıklar ile şiddetli depremler meydana gelmesi nedeniyle depreme dayanıklı alternatif ev modelleri geliştirilmesi ihtiyacı doğmuş, geliştirilen yeni modellerden biri de çeliklerin birleştirilmesi ile elde edilen çelik konstrüksiyon ev modelleri olmuştur. Dayanım gücü çok yüksek olan çelikler ile inşa edilen evler deprem sırasında esneme özelliği ile daha fazla mukavemet göstererek betonarme bir eve göre daha güvenli ev modeli olarak hayati riski en aza indirgemiştir.

ÇELİK KONSTRÜKSİYON DAHA UCUZ

2 katlı betonarme bir yapının maliyeti günümüzde 250 bin lira  iken çelik konstrüksiyon bir evin fiyatı ortalama olarak 140 bin liradır. Ekonomik bir bütçe ile ev sahibi olmak istiyorsanız çelik ev tam size göre bir ev olacaktır. Deprem gibi doğal afetlere karşı dayanıklılık baz alındığında çelik ev modelinin; çelik birleştirme noktaları ve mesnet noktaları esneme özelliği oluşturur. Bu özellik yüksek salınımlarda dahi birleşim noktalarında kopma meydana getirmez ve yıkılma riski çok azdır.

Çelik ve betonarme yapıların karşılaştırılması yapılırken inşa etme süreleri de kıyaslanabilir. Çelik konstrüksiyon evler çok kısa süre de inşa edilirken betonarme evler çok daha uzun sürelerde inşa edilir. Çelik birleştirme işlemleri kaynak, vida ve kelepçe kullanılarak yapıldığı için betonun kuruması için gerekli süreler çelik ev modeli inşa süresini etkilemez. Bu açıdan iki katlı bir çelik ev ortalama 10 gün içinde inşa edilerek kullanıma hazır hale getirilebilir. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER