Bakan Selçuk: Mesleki Yeterlilik Belgeleri Arttıkça İş Kazaları Daha da Azalacak!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, MYK ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün işbirliği araştırması yaptığını ifade ederek, “Bu araştırmada; imalat sektöründe belgeli çalışanların belgesiz çalışanlara oranla yüzde 25 daha az iş kazasına uğradığını tespit ettik. Bu belgeler çoğaldıkça iş kazaları daha da azalacak.” açıklamasında bulundu.

Bakan Selçuk: Mesleki Yeterlilik Belgeleri Arttıkça İş Kazaları Daha da Azalacak!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından üçüncüsü düzenlenen Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı’nın açılışına katıldı.

Bakan Selçuk programda yaptığı konuşmada, MYK ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün işbirliği araştırması yaptığını ifade ederek, “Bu araştırmada; imalat sektöründe belgeli çalışanların belgesiz çalışanlara oranla yüzde 25 daha az iş kazasına uğradığını tespit ettik. Bu belgeler çoğaldıkça iş kazaları daha da azalacak.” açıklamasında bulundu.

Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun nitelikli istihdam ve işgücünü arttırmak için 13 yıldır çalışmalarına devam ettiğine dikkat çeken Selçuk, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi; ‘Beşeri sermayemiz bizim en büyük gücümüz.’ Gelecek yüzyılı insan ve insan odaklı çalışmalar belirleyecek.” diye konuştu.

Nitelikli işgücünün önemine değinen Bakan Selçuk, “İşsizlikle mücadele edebilmek ve istikrarlı büyümeyi sağlamak için, işgücü piyasasında arz-talep dengesini sürdürülebilir bir niteliğe kavuşturmak durumundayız. Bunun için, öncelikle değişik sektörlerdeki nitelikli insan ihtiyacını arttırmamız gerekiyor.” dedi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun 841 ulusal meslek standardı ve 485 ulusal yeterliliği yürürlüğe koyduğunu belirten Bakan Selçuk, 833 meslekte ISO 17024 standartlarının yürürlükte olduğunu ifade etti.

19 sektör ve 311 meslekte yetkilendirilen 215 sınav ve belgelendirme kuruluşunun 81 ilde hizmet verdiğini bildiren Selçuk, 3.5 milyon kişiye ulaştığını açıkladı.

854 bine yakın mesleki yeterlilik belgesi verildiğini kaydeden Bakan Selçuk, 2023 yılı hedefinin 1 milyon kişiye mesleki yeterlilik belgesi kazandırmak ve ulusal meslek standardı sayısını da bine tamamlamak olduğunu belirtti.

Yeni uygulama ile mesleki yeterlilik belgesini çift dilde düzenleneceğini söyleyen Bakan Selçuk, “Uygulamayı ilk etapta Türkçe-İngilizce ve Türkçe-Arapça olarak hazırlanacak belgelerle başlatacağız. Çift dilli belge alan vatandaşlarımızın, yabancı firmalara da yabancı işverenlere de kendi mesleki yeterliliğini kanıtlama ve yurt dışında iş bulma potansiyelini arttırmayı düşünüyoruz.” ifadesini kullandı. 

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu hale geldiğine vurgu yapan Bakan Selçuk, 143 mesleğe getirilen belge zorunluluğu sayesinde iş sağlığı ve güvenliğinde olumlu sonuçlar alındığından söz etti.

Mesleki yeterlilik belgesinin tehlikeli işlerde hayat kurtarıcı rol aldığına dikkat çeken Bakan Selçuk, “Çalışanlarımıza ve işverenlerimize, yarım milyar lirayı aşkın sınav ve belgelendirme desteği verdik. Bu uygulamamız iş dünyası ve çalışanlarımız tarafından memnuniyetle karşılandı.” değerlendirmesinde bulundu.

"17 Milyon Avroluk Yeni Projeler Başlatılacak"

Mesleki yeterlilik sistemini güçlendirmek ve çalışma hayatına nitelikli eleman kazandırmak için çalıştıklarını söyleyen Bakan Selçuk, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun AB fonlarından kaynak oluşturarak yeni dönemde 17 milyon avro tutarında yeni projeler başlatacağını duyurdu.

Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından verilen mesleki eğitimlerin MYK ulusal meslek standartları ve yeterliliklerine uygun olarak hazırlanmasının zorunluluk haline getirildiğini söyledi.

"Öncelikli Sektörlerde Belgelendirme Sürdürüyor"

MYK Başkanı Adem Ceylan da "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıftaki mesleklerin yanında "az tehlikeli" sınıftaki mesleklerde de ölçme, değerlendirme ve belgelendirme faaliyetleri yürüttüklerini anlattı.

Nitelikli iş gücünün oluşturulması için eğitim ve istihdam arasında güçlü bir bağın kurulması gerektiğine dikkati çeken Ceylan, şöyle konuştu:

"İş kazalarının asgariye indirilmesi, üretimde kalite ve verimliliğin sağlanması hedeflenerek enerji, metal, otomotiv, makine, tekstil, inşaat ve madencilik sektörlerinde oluşturulan meslek standardı ve yeterliliklere dayalı belgelendirmenin yanında ülkemiz açısından stratejik öneme sahip, bilişim, yapay zekâ, robotik ve sivil havacılık sektörleri ile endüstri 4.0 kapsamında yer alan mesleklerde sınav ve belgelendirmeye ilişkin çalışmalar başlatılmıştır. 11. Kalkınma Planında ve Kurumumuz hedefleri arasında yer alan; otomotiv, kimya, ilaç, raylı sistemler, tekstil gibi öncelikli sektörlerde de sınav ve belgelendirme faaliyetleri sürdürülecektir."

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İÇİN

Mesleki yeterlilik belgesi için Kariyer Belgelendirme bağlantısından veya 0850 430 03 43 ya da 0505 999 48 40 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz...

Kaynak: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 06:24
YORUM EKLE