banner53

Ambargo Etkili Oldu Suudilere Konut Satışı Yüzde 75 Düştü

Türk ürünlerine ambargo uygulayan Suudi Arabistan şimdi de Türkiye’den ev alan Suudi vatandaşlarını radara aldı. Hal böyle olunca Suudiler'in Türkiye'deki evlere olan ilgisi azaldı. Suudilerin geçen yıla kıyasla Türkiye'den aldığı ev oranı yüzde 75 oranında azalmış oldu.

Ambargo Etkili Oldu Suudilere Konut Satışı Yüzde 75 Düştü

Son dönemde Türk ürünlerine karşı ambargo kampanyaları ile gündemde olan Suudi Arabistan adeta çizmeyi aştı. Ülkenin, Türkiye'den ev alan Suudi vatandaşları da izlemeye aldığı öğrenildi.

Buna göre Suudi Arabistan vatandaşlarının Türkiye'den aldığı ev sayısı, hem pandemi hem de uygulanan ambargo nedeniyle yüzde 75 oranında düştü.

Ülkenin İç İstihbarat Birimi'nin (Mabahith) para çıkışlarını yakın takibe almaya başladığı, Türkiye'ye 100 bin doların üzerinde para gönderen çok sayıda Suudi vatandaşına da para cezası kesildiği öğrenilmişti.

Suudi Arabistan Genel İstihbarat Müdürlüğü'nün de Türkiye ile yakın ilişkisi bulunan işadamlarını bu ticaretten vazgeçmeleri yönünde ağır baskı altına aldığı belirtiliyor.

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın talimatı ile Türkiye'den ev alan Suudi vatandaşlarının evlerini satmalarının istenmesi Türk gayrimenkul piyasasında da şaşkınlık yaratmıştı.

Türkiye'den ise ilk hamle geldi. Suudi Arabistan menşeli "alçak yoğunluk polietilen" ürününe yönelik damping soruşturması açılmasına karar verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER