Ağustos Ayı REIDIN Satılık Konut Fiyat Endeksi Yayınlandı

REIDIN Ağustos ayı Emlak Endeksi Raporuna göre, Türkiye'de Satılık Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.51, Kiralık Konut Fiyat Endeksi ise, yüzde 2.87 artış gösterdi.

Ağustos Ayı REIDIN Satılık Konut Fiyat Endeksi Yayınlandı

EIDIN Ağustos ayı Emlak Endeksi Raporuna göre, Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 2.51, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 34.14 nominal artış gösterdi.

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi ise, Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 2.87, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 23.22 nominal artış gösterdi.

Sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getiri, ülke genelinde aylık bazda yüzde 2.90, yıllık bazda ise yüzde 40.49 şeklinde gerçekleşti.

Ağustos ayında amortisman süresi ülke düzeyinde 21.5 yıl olarak ölçüldü, konut yatırımı yıllık brüt getiri oranı ise yüzde 4.76 olarak kaydedildi.

Ağustos ayında Ağrı’da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 3.40 nominal artış gösterdi ve Ağrı satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir oldu.

Aynı dönem içerisinde Yozgat’ta metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 0.04 nominal arttı ve Yozgat satış fiyatlarında en az değişim gözlenen şehir oldu.

Ağustos ayında Karabük’te metrekare başına konut kira değerleri yüzde 3.37 nominal artış gösterdi ve Karabük kiraların en çok yükseldiği şehir oldu.

Aynı dönem içerisinde Uşak’ta metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.52 nominal azaldı ve Uşak kiraların en çok düşüş gösterdiği şehir oldu.

Kaynak: Para Analiz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER