60 Bin Şantiyede Faaliyetler Durdu!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), önceki gün çimento fiyatlarını boykot için aldığı iş bırakma faaliyeti başladı. 24 Eylül'e kadar devam edecek olan boykotta 60 bin şantiyede inşaat durdu.

60 Bin Şantiyede Faaliyetler Durdu!

Çimentoya yapılan zamların enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanmanın çok üstünde olduğunu söyleyen İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, “2 Eylül’de yaptığımız toplantı ile boykot kararımızı açıklamıştık, 9 Eylül itibarıyla da başladık. 40’ın üzerinde dernek eyleme katıldı. Üyelerimizin yaklaşık 100 bin şantiyesi var ve 60 bininde iş durdu” dedi.

Fiyatlarda bir azalma olmaması durumunda yeni boykot kararlarının alınabileceğini dile getiren Tellioğlu, “Geçen yıl 150 lira olan çimentonun ton fiyatı 400-450 liraya geldi. Sektör olarak beklentimiz bunun 280 - 300 lira civarında olması.

Fiyatlardaki bu kabul edilemez artışın nedeni ihracat değil. Bugün çimento üreticileri iç piyasaya pahalı ürün vermek için üretim kapasitelerini tam olarak kullanmıyorlar” şeklinde konuştu.

Tellioğlu, meydana gelen yüksek zamların, vatandaşı, kentsel dönüşümü, ucuza konut ulaşmasını istihdamı olumsuz etkilediğini söyledi.

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2021, 06:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER