Nazmi Durbakayım, 1950 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk öğrenimini Erenköy Zihni Paşa İlkokulu’nda, daha sonra orta öğrenimini Marmara Koleji’nde tamamlamıştır. Lise öğrenimini Haydarpaşa Lisesi’nde yapan Nazmi Durbakayım, buradan mezun olduktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nde yüksek öğrenimini yapmıştır. Buradan 1973 yılında inşaat mühendisi olarak mezun olmuştur. Okulu bitirdikten sonra uzun bir süre iş aramış, ancak iş başvurularına olumlu bir cevap alamamış. Bunun üzerine yüksek mimar Uğur İşler ile beraber müteahhitlik yapmaya karar vermiş.

İlk yaptıkları projeler, Bağdat Caddesi sahil şeridi üzerinde bulunan köşkleri ve yalıları yüksek katlı apartmanlara çevirmek olmuş. Bir süre sonra da ortağı ile yolları ayırmış Nazmi Durbakayım ve yoluna tek başına devam etmiş. Bu dönemde yaptığı projeler, fabrika binaları ile eski yapıları restore etmek olmuş.

Nazmi Durbakayım için 1980 yılı çok önemli, çünkü bu yıl Teknik Yapı inşaat şirketini kurmuş. Bugün Teknik Yapı inşaat şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.

Nazmi Durbakayım evli olup iki çocuğu var. Her iki çocuğu da Teknik Yapı inşaat şirketinde görev yapıyor. Oğlu İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu, kızı ise Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu.

Nazmi Durbakayım aynı zamanda çeşitli kuruluşlarda da görev yapıyor. Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), İnşaatçılar Derneği (İNDER) üyesi olan Nazmi Durbakayım, aynı zamanda Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı’nın da (MAG Vakfı) kurucu üyesi.

Teknik Yapı inşaat şirketi, bugüne kadar konut ve sanayi inşaatlarında üç milyon metrekarenin üzerinde üretim yapmıştır. 35 yılı aşan bir süredir inşaat ve yapı sektöründe oldukça geniş bir yelpazede faaliyet göstermektedir. En büyük hedefleri, konforun, güvenliğin, estetiğin ve kalitenin bir arada bulunduğu konutlar ve binalar üretmek olmuştur. Yeşilin ve doğanın korunması ilk amaçlarıdır. Bu şekilde konut alanları yaratmak öncelikli hedefleridir.

Nazmi Durbakayım, Teknik Yapı inşaat şirketi’nin vizyonunu, varolan değerleri kullanarak geleceği inşa etmek olarak ortaya koymuştur.

Sosyal sorumluluk duygusu ile hareket eden Nazmi Durbakayım, çok anlamlı bir proje yürütmektedir: çağdaş eğitim için bir tuğla da Teknik Yapı’dan. Teknik Yapı, İstanbul Valiliği tarafından başlatılan eğitime yüzde yüz destek kampanyasında da ilk harcı koyan bir şirkettir.

Nazmi Durbakayım, her yönden sağlıklı nesiller yetiştirmek, çağdaş ortamların yaratılmasına bağlıdır, diyor. Kaliteli ve çağdaş bir eğitim ortamı için de her türlü yardıma hazır olduğunu belirtiyor.