Etel Baler, Kanlıca'daki Yalısının Kapılarını Açtı

Yazdığı moda ve stil yazıları ile adından söz ettiren ve cemiyet hayatının gözde isimlerinden olan Etel Baler, Kanlıca'daki yalısının kapılarını InStyle Home Dergisi'ne açtı.

Etel Baler, Kanlıca'daki Yalısının Kapılarını Açtı

Türkiye Musevi Cemaati'nin geçici başkanlarından Sami Herman'ın kızı olan Etel Baler, 2011 yılında sanayici Robert Baler ile dünya evine girmişti. Kanlıca'daki yalıya sekiz yıl önce taşındığını belirteren Baler, "Hayatta her şeyden vazgeçebilirim. İçinde huzur ve sevgi olsun yeter." dedi.

Etel Baler, çocukluğunun Büyükada’da geçtiğini ve orada tarihi bir yalıda büyüdüğünü söyledi.

 Etel Baler, "İçinde bulunduğumuz iki katlı yapı, 1860’ta Saraylı Fatma Hanım için yapılmış haremlik diye geçen bölüm. 1909'da ünlü eczacı Ethem Pertev tarafından satın alınan yalıya daha sonra selamlık binası ekletilmiş. O da tek katlı ve hemen buranın karşısında yer alıyor. Eskiler ve yalı tarihçelerine ilgi duyanlar ‘Creme de Pertev’ veya ‘Sirop de Pertev’ deyince hatırlayacaklardır,” diye anlatıyor hikayeyi.

Baler, "Kanlıca'yı eski İstanbul dokusunu taşıdığı için çok beğenirdim hep. Eski ve saygılı İstanbul insanları yaşıyor burada. Sokak aralarında hala güzel bakir bahçeli tarihi evleri görebiliyorsunuz. En çok da buranın korunmuş saflığını seviyorum" diye belirtiyor.

Baler, "Hayatta her şeyden vazgeçebilirim. Bir adada tek koltuklu, tek yataklı bir bungalovda rahatlıkla yaşayabilirim. İçinde huzur ve sevgi olsun yeter. Her yeri güzelleştiren bu iki unsur değil mi?” Boğaz’da tutmaz asla denilen ve sevgisiyle inanarak yeşerttiği portakal ağacı bunun belki de en güzel kanıtı.

Buraya ilk taşındığımda avluya portakal ağacı dikmek istemiştim. Görüştüğüm tüm peyzajcılar boğaz ikliminde asla tutmayacağını söylediler. 'Ben onları o kadar seveceğim ki görün bakın tutacaklar' diye demiştim. İşte sonuç..." dedi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 12:42
YORUM EKLE