banner53

Samsun'da 2 Milyar Liralık Kentsel Dönüşüm Projesi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentte 2 milyar lira değerindeki kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceğini belirtti.

Samsun'da 2 Milyar Liralık Kentsel Dönüşüm Projesi

Demir, düzenlediği basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen Yeni Mahalle, Kıranköy ve Gülsan Sanayi Sitesi'nin kentsel dönüşüm projelerinin 2020'de ihale edilerek inşaatına başlanacağını söyledi.

Canik ilçesi Yeni Mahalle Kentsel Dönüşüm projesinin Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürlüğünce yapılacağını ifade eden Demir, "Yeni Mahalle'de 77 dönümlük rezerv alanda 2 Haziran'da Emlak Konut ihaleyi yaptı sözleşmeyi firmayla bitirdi. Şu anda orada inşaat başlıyor. 676 adet konut var.

Bu inşaat devam ederken Canik'in diğer mahallelerindeki dönüşecek alanlardaki mülkiyetleri buraya kaydıracağız. 2021 yılının sonuna tamamlamayı hedefliyoruz. Bu proje muhtemel Canik'teki tüm dönüşümü sağlamış olacak." dedi.

Demir, Kıranköy Kentsel Dönüşümü Projesi'nin ihalesinin ağustosta yapılacağına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Orada da 1400'ün üzerinde konut yapılacak. Şu anda projeleri bitti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız süreci ihaleye doğru götürüyor. Bu ayın içerisinde inşallah ihale günü alınacak. Muhtemelen ağustos ayından önce de oranın ihalesi gerçekleştirilmiş olacak. Oradaki alanımız 84 dönüm. Yol kenarına doğru ticari bölümleri var. Mimari olarak yoğunluğu az tuttuk.

Projeyi ihale ettiğimizde bizim Samsun'un merkezindeki saydığımız mahallelerin tamamına doğru kentsel dönüşümü yukarıdan aşağıya yaygınlaştırarak geleceğiz. Hastanebaşı, Kökçüoğlu, Zeytinlik, Anadolu Mahallesi, Fatih Mahallesi, Kadıköy, o bölgelerden aşağı görüşmeleri yaparak oralardan mülkiyetler taşıyacağız.

Mülkiyet taşıdıkça, boşaldıkça mevcut mahallelerin üzerinde plan çalışmalarıyla, projelerle yaygınlaşacak. 2022 yılında bu 1400 konutun mahallelerdeki görüşmeleri ve taşınmasını inşallah bitirmiş olacağız."

"Türkiye'nin en modern sanayi sitesi Samsun'a yapılacak"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentin içinde kalan Gülsan Sanayi Sitesi'nin şehir dışına taşınması için de ihale şartnamesini hazırladığını vurgulayan Demir, "Samsun'a 800 dönüm arazide yeni bir sanayi sitesi yapmak için planlarımızı tamamladık. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu işin mimarıdır.Uygulama projeleri bitti. İncelemeleri de bitti. İhale yapılacak olan şartname ve son hazırlıklar da yapılıyor.

Cumhurbaşkanımız tarafından da acele kamulaştırma kararı imzalandı ve yayımlandı. Şu anda Toplu Konut İdaresi ile görüşüyoruz. Bize yetki verecekler. Yetki bu ay geliyor. Onlar adına kamulaştırma işlemlerini biz yapacağız. Eş değer zamanda da bu ay içerisinde ihale günü alınacak.

Ağustos ayına kadar da inşallah oranın ihalesini bitirmiş olmayı umuyoruz. Bütün ticari, sosyal, ekonomik altyapısı son derece mükemmel. Türkiye'nin en modern sanayi sitelerinden bir tanesini Samsun'a kazandırmış olacağız." ifadesini kullandı

Demir, Yeni Mahalle, Kıranköy ve Gülsan Sanayi Sitesi'nin kentsel dönüşüm projelerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapacağını vurgulayarak, "Bu projeleri yalnızca 14 aylık bir zaman diliminde gerçekleştiriyoruz. Proje büyüklükleri ortada. Yaklaşık 2 milyar liranın üzerinde yatırım gelecek ve Samsun'daki belediyelerimizin cebinden bir kuruş para çıkmadan yapıyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu işin mimarıdır. Sanıyorum Samsun'un hayatına damga vuracak bir bakanımız olacak. Bu projelerin Samsun'u nereden nereye taşıdığının birlikte şahidi olacağız." diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ercan ateş
Ercan ateş - 7 ay Önce

Samsun ilkadım gastane mahalkesine söz 2004 yılında verildi. Tabii mahalle sahipsiz adı ismi geçmeyen yerlerde kentsel dönüşüm başlıyor. Sorun yok bu meseleden ilkadım kaybedildi. 2023 de büyükşehirde kaybedilir.

Safiye yılmaz
Safiye yılmaz - 7 ay Önce

Bence kentsel dönüşümde samsunda başarı sağlayacak bir belediye başkanına bu millet seçimlerde sahip çıkacaktır.
Özellikle Hastane mahallesi yıllardır kaderine terk edilmiş bir yer oldu ve sahipsiz bırakıldı. Mustafa başkan sözlerini icraata dökerse bu millet onu sahipsiz bıraknaz .

Ayşe Arslan
Ayşe Arslan - 7 ay Önce

Bekliyoruz inşaAllah eskiden Hızırbey CADdesi çok temiz ve memur kesiminin oturduğu bir yerdi şimdilerde içler acısı herkes evini bırakıp kaçmış başka yerlere

Atıf çiçekci
Atıf çiçekci - 2 ay Önce

Ailem ve ben bir çok akrabamız 5 yıl önce atakuma taşındık .kentsel dönüşüm yalanı ile siyasiler bu milleti perişan ettiler. Hastane mahallesinde Evlerimiz boş ve harabeye döndü. Bizler ise buralarda kiracı olduk. Siyasilere buradan birşey söylemek isterim , Bizleri dönüşüm bahanesi ile perişan ettiniz. Merhametten yoksun , içlerinde zerre merhamet kalmamış siyasiler , yatağınız'da uyurken huzur bulmıyasınız ve sizleri Allaha havale ediyorum.

Tahir erdemir
Tahir erdemir - 2 ay Önce

Ağam yine bizimle eylenir .

SIRADAKİ HABER