banner53

Rize'de Dere Yatağında Kalan 500 Bina Yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Hem Trabzon'da hem Rize'de hem de diğer dört ilimizde iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek maksadıyla dere güzergahı üzerindeki yıkılma ihtimali, yine selin altında kalma ihtimali olan binaların taşınma sürecini hep birlikte görüştük ve belli kararlar aldık." dedi.

Rize'de Dere Yatağında Kalan 500 Bina Yıkılacak

RİZE'DE DERE YATAĞINDA KALAN 500 BİNA TAŞINACAK

Rize'de yaklaşık 500 binanın taşınacağını aktaran Kurum, vatandaşların rızası çerçevesinde iklim değişikliğinin etkisiyle can ve mal güvenliği risk altında olan binaların taşınma sürecini gerçekleştireceklerini dile getirdi. 

Kent merkezinde belediye bloklarından başlamak üzere önemli bir kentsel dönüşüm projesini uygulayacaklarını hatırlatan Kurum, gelecek hafta itibarıyla vatandaşlarla görüşmeye başlayacaklarını söyledi. Kurum, bu kapsamda, ilk etabını 26 bin metrekarelik alanda yapmak suretiyle Rize'ye yakışacak örnek bir kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirileceğini vurguladı.

SAHİLDEKİ RİSKLİ ALANLAR DÖNÜŞTÜRÜLECEK

"Bu yıl itibarıyla temel atarak, etaplar halinde 2023 yılına kadar tüm sahil güzergahı üzerindeki riskli alanların dönüşümünü yapmış olacağız." diyen Kurum, buna ilişkin hem Salarha hem de Yağlıtaş bölgesinde rezerv konutlar üreteceklerini ifade etti.

Rize'ye diğer bir müjdenin ise millet bahçesi projesi olduğunu belirten Kurum, yaklaşık 50 dönümlük alanda bir millet bahçesi projesi yapılacağını anlattı.

Merkezdeki meydan düzenlemesinin son safhaya geldiğini aktaran Kurum, sahil yolundaki yürüyüş ve bisiklet yolunun projelerini de yürüttüklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 07:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER