Riskli Evini Yenileyene Devletten 3'lü Destek!

Türkiye genelinde vatandaşların evlerini bir an önce dönüştürmesi için Kentsel dönüşüm seferberliği başlatıldı. 20 yılda, 6.7 milyon konut kentsel dönüşüm kapsamına alındı.

Riskli Evini Yenileyene Devletten 3'lü Destek!

Her yıl 300 bin konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi planlanırken, İstanbul'da acil 1.500 konutun dönüşmesi gerekiyor. Ancak kentsel dönüşüm sürecinde oluşacak masraflar birçok vatandaşı zor duruma sokuyor. Bu nedenle evini dönüştürmek isteyenlere hükümet kira ve yardımından yenileme kredisine kadar pek çok destek veriyor. İşte vatandaşa sunulan destekler:

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI

Riskli alanların ve yapıların kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edilmesi için başlatılan çalışmalarda 18 ay boyunca kira desteği sunuluyor. Eğer bakanlık tarafından ilan edilen riskli ve rezerv yapı alanlarında dönüşüm yapılıyorsa, bu süre 36 aya kadar da çıkabiliyor. Bugüne kadar vatandaşa 687 milyon lira riskli alan kira yardımı, 3 milyar 207 milyon riskli yapı kira yardımı olmak üzere toplamda 3 milyar 894 milyon kira yardımı yapıldı.

KENTSEL ÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ FAİZ DESTEĞİ

Kentsel dönüşüm için kredi çekenlere faiz desteği de sunuluyor. Kira yardımı alan vatandaşlar ise faiz desteğinden yararlanamıyor. 16 bankanın verdiği destek kapsamında bağımsız bölüm başına en fazla 100 bin lira kredi kullanılabiliyor. Hükümet tarafından hak sahiplerinin bankalardan kullandıkları kredilere 128 milyon lira faiz desteği sağlandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAŞINMA PARASI

Kiracılara, 18 ay kira desteği verilmiyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında kiracı olduğu ev ya da işyerinden ayrılmak zorunda kalanlara, bir kereye mahsus taşınma yardımı veriliyor. Taşınma yardımı kiracılar için illere göre 1.430 lira ile 2.300 lira arasında değişiyor. Sınırlı ayni hak sahipleri için 3 bin 575 ila 5 bin 750 lira arasında değişiklik gösteriyor.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?

Kira yardımı için tahliyeden itibaren en geç bir yıl içinde başvuruda bulunulması gerekiyor. İstanbul, İzmir ve Bursa'da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri'ne diğer illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne gerekli belgeleriyle dilekçe veriliyor. Ev sahipleri ve kiracılar için farklı belgeler isteniyor. Bu belgeler bakanlığın web sitesinde yer alıyor.

Sabah

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 09:47
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc