Riskli Alan ve Yapılardaki İş Yeri Sahibi veya İş Yeri Kiracıları için Yapılan Yardımlar

6306 Sayılı Kanun’un 5. maddesi, riskli alan ve yapılarda iş yeri olanlar için, geçici konut veya iş yeri tahsisi ya da kira yardımı almak amacı ile Bakanlık, TOKİ ve yerel yönetimlerle anlaşma esası getirmiştir.

Riskli Alan ve Yapılardaki İş Yeri Sahibi veya İş Yeri Kiracıları için Yapılan Yardımlar

Bir diğer anlatımla, sadece anlaşma yolu ile tahliye edilmiş, yani Devletle anlaşarak riskli yapıdan ayrılmış olan iş yeri sahibi olanlara idareden, elinde varsa geçici olarak iş yeri tahsisi veya kira yardımı yapılması öngörülmüştür.

Bunun dışında 6306 sayılı Kanunun 6. maddesi uyarınca anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan yapılarda iş yeri bulunanlara iş yeri, arsa veya dönüşüm projeleri özel hesabından kredi veya konut sertifikası verilmesi de mümkündür.

Uygulama Yönetmeliğinin 13. maddesi uyarınca Devlet, iş yeri sahipleri ile anlaşırsa bir sözleşme yapılması mümkün olacaktır.

Söz konusu sözleşme sonucunda eski iş yerinin bedeli ile yenisi harmanlanacaktır.

Devlet hak sahibine olan borcunu; nakit veya işyeri hissesi veya imar hakkının aktarılması (bir tür menkul kıymet / hisse senedi gibi) yoluyla ödeyecektir.

Vatandaş borçlu kalmış ise idarenin belirleyeceği taksitlerle bu borcundan kurtulacaktır.

Birden fazla işyeri ve konut alma hakkı olup ilgili kuruma borçlanan malik borcunu ilgili kurumca belirlenecek takvime göre taksit ile ödeyebilecektir.

İş yerinde bir yıldan az süreyle kiracı olanlara ise ne şekilde yardım yapılacağı Bakanlar Kuruluna bırakılmıştır, ancak bu yönde henüz Bakanlar Kurulu kararı hazırlanmış değildir.

Uygulama Yönetmeliğinin 14. maddesinde iş yerinde kiracı olanlara ne şekilde iş yeri verileceği düzenlenmiştir.

Buna göre; en az bir yıldır işyeri işletenlere (iş yeri sahiplerine iş yeri verdikten sonra elde iş yeri kalacaksa) iş yeri verilebilir.

Eğer iş yeri talebi çok, iş yeri sayısı sınırlı ise bu durumda kura çekilecektir. Uygulama Yönetmeliğinin 15. maddesinde ise sadece işyeri maliklerine iş yeri tahsisi ve kira yardımı yapılacağını tekrarlamış, kiracılara ise sadece kira yardımı yapılacağını belirtmiştir.

Kredi Yönetmeliğinin 6. maddesi uyarınca anlaşma yolu ile tahliye edilen yapılarda iş yeri bulunanlara yapılacak kira yardımı, dönüşüm projeleri özel hesabından karşılanacaktır.

Kentsel dönüşüm hukuku ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız...

Öngören Hukuk Bürosu

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2021, 03:55
YORUM EKLE