banner53

Murat Kurum: Kentsel Dönüşümde Her Türlü Destek Devletten

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Tüm Türkiye'de artık analarımız ağlamasın istiyoruz. O yüzden kentsel dönüşümle ilgili süreçte kararlı bir şekilde vatandaşlarımızın o deprem riski altındaki binalarını dönüştürmek ve onların hem can hem mal güvenliğini temin edecek dönüşüm projelerini yapmak istiyoruz" dedi.

Murat Kurum: Kentsel Dönüşümde Her Türlü Destek Devletten

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir dizi ziyarte için Adıyaman'a geledi. 

Kentin ve ilçelerinin ihtiyaçlarını gidermek için istişare yoluyla karar aldıklarını dile getiren Kurum, "Adıyaman deprem bölgesi, deprem şehri, bugüne kadar depremle ilgili de çok da acılar çekti." dedi.

Kurum, tüm Türkiye'de olduğu gibi Adıyaman'da da artık anaların ağlamasını, başka ocaklara ateş düşmesini istemediklerini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"O yüzden kentsel dönüşümle ilgili süreçte kararlı bir şekilde vatandaşlarımızın o deprem riski altındaki binalarını dönüştürmek ve onların hem can hem mal güvenliğini temin edecek dönüşüm projelerini yapmak istiyoruz. Bu çerçevede Adıyaman merkezde en önemli gördüğümüz ve acil gördüğümüz Mara, Musalla ve Ulucami mahallelerinde bin 767 hak sahibi vatandaşımız var. İşte o hak sahibi vatandaşlarımızın bu dertlerine derman olabilmek için burada kentsel dönüşüm sürecini başlatacağız. Üç etapta yapacağız. Bu yıl sonuna kadar ilk etap projelerini bitirip ihale sürecini de 2019 sonu itibarıyla başlatmış olacağız. Etaplar halinde de bu kentsel dönüşüm sürecini tamamlayacağız.

Kentsel dönüşümü yaparken açık söylüyorum, vatandaşımızın şu an ki değerinden, hakkından az olmamak üzere ister para istesin parasını verelim, isterse yapacağımız konutlardan konut istesin, kirasını vermek suretiyle o kentsel dönüşüm sürecinde onu mağdur etmeyecek adımları da hızla ve kararlılıkla atacağız."

Kurum, kentte ecdadın kendilerine bıraktığı tarihi eserler bulunduğunu belirterek, bunları koruyup gelecek nesillere en iyi şekilde inşa ve ihya edip sunmak zorunda olduklarını vurguladı.

Kentin içme ve yağmur suyu hatlarını yenileyecek projeyi yapacaklarını kaydeden Kurum, 2023'e kadar şehirde değişmemiş altyapı kalmayacağını ifade etti.

Kurum, Besni ilçesinde de kentsel dönüşüm projesi yürüteceklerini dile getirerek, Adıyaman'ı hak ettiği yere getirebilmek için kararlı şekilde çalışmalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilir?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2019, 07:13

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER