banner53

Murat Kurum: Kentsel Dönüşüm 2050 Yılına Kadar Tamamlanacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada 2030'a kadar yeni yapılacak binaların sıfır karbonlu binalar olacağını ve 2050'ye kadarda mevcut binaların dönüşümünün hedeflendiğini söyledi.

Murat Kurum: Kentsel Dönüşüm 2050 Yılına Kadar Tamamlanacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'nin çevre konusunda hayata geçirdiği projelerle birçok ülkeden ileri konumda olduğunu ifade etti. Kurum, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu kapsamında gerçekleşen İklim Zirvesi'ne katılmak için geldiği New York'ta açıklamalar yaptı.

BM İklim Zirvesi bağlamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak birçok konuşma, konferans ve ikili görüşme yaptıklarını sözlerine ekleyen Kurum, zirve nedeniyle BM-Habitat ile 9 ana başlık altında iklimle ilgili gruplar meydana getirdiğini ifade etti. Bu grupta Türkiye'nin Kenya ile altyapı, ulaşım ve şehirler temasında eş öncü ülke görevini üstlendiğini söyleyen Kurum, şu ifadeleri kullandı: "Grup içerisinde buna ilişkin binaların sıfır karbonlu olması yönünde, ulaşım noktasında emisyonun en aza indirileceği bir proje çerçevesinde, bu noktada da yerel yönetimlerimizin iklim fonlarının finansmana erişimi noktasında çalışmalar yaptık. Projemiz kısaca 2030'a kadar yeni yapılacak binaların sıfır karbonlu binalar olması. 2050'ye kadar ise mevcut binaların bir şekilde dönüşümü. Ulaşım noktasında emisyonu azaltacak elektrikli otobüslerin, hızlı trenlerin, iki tekerlekli üç tekerlekli ulaşım araçlarının, bu noktada şehirlerde daha sık kullanılması noktasında çalışmamız oldu."

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER