Murat Kurum: Fikirtepe için Yeni İmar Planı Yapıyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, katıldığı bir televizyon programında kentsel dönüşüme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Bakan Kurum, "Fikirtepe'de kentsel dönüşüm projesi devam ediyor. Kadıköy Belediye Başkanı'yla da görüştük. Yürütmeyi durdurma iptal süreci geldi. Fikirtepe'de yeni imar planı yapıyoruz. Müjdeyi verelim" açıklamasını yaptı.

Murat Kurum: Fikirtepe için Yeni İmar Planı Yapıyoruz

Bakan Kurum, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Bakan Kurum, 'Bugün Zeytinburnu ve Kağıthane'de deprem dönüşümüyle alakalı projelerimizin temel atma törenlerini yapacağız. Kentsel dönüşüm süreci hakikaten zor bir süreç.

Yerinde yapacaksınız, gönüllü yapacaksınız. Kağıthane'de de bugün 688 konutun temellerini atacağız.' dedi. Bakan Kurum Salda Gölü hakkında ise "Gittiğimizde içler acısıydı.

1 Ağustos'tan sonra dumansız hava sahası kararı alıyoruz. Yoğunlaşma olursa kısıtlamaya gideceğiz" açıklamasında bulundu.

Kentsel dönüşüm için önemli adımlar atmaya devam ediyoruz. Kartal'da çöken binaların olduğu alanlarda yatay mimariye uygun dönüşümler gerçekleştirdik.

Kağıthane'de de bugün büyük bir dönüşüm seferberliği çerçevesinde yatay mimariye uygun dönüşümün temellerini atacağız. Önümüzdeki yıl Kağıthane ve Zeytinburnu'nda bu projeleri İstanbul'a kazandırmış olacağız.

"FİKİRTEPEDE YENİ BİR İMAR PLANI YAPIYORUZ"

Esenyurt'ta konut mağdurları var. Belki yazmışlardır. Fikirtepe'de kentsel dönüşüm projesi devam ediyor. Kadıköy Belediye Başkanı'yla da görüştük. Yürütmeyi durdurma iptal süreci geldi. Fikirtepe'de yeni imar planı yapıyoruz. Müjdeyi verelim.

Diğer taraftan ben de gittim. Buradan da söylüyorum. Daha önceden bir sözleşme yapmışlar. Mağdur olan vatandaşlar da yükleniciler de var. Esenyurt'a da dedik ki müteahhit nezrinde tek taraflı sözleşmeyi bitirebilirsiniz.

Vatandaşlarımız gelsin anlaşsın mağduriyet varsa sözleşmeleri feshetsinler, yine geliriz kira yardımı yaparız. Taşınma yardımı yaparız. Biz oradaki işleri yaparız. süreçlere ilişkin desteği vereceğiz.

Şu an TOKİ'de de 940 bin konuttayız. Son 18 yılda ürettik. Cumhurbaşkanımız 50 bin ve 100 bin sosyal konut açıkladı. İhalelerini gerçekleştiriyoruz. Bu yıl bitmeden 1 milyonuncu konuta hazırlanıyoruz.

2020 bitmeden bunu yapacağız. 1 milyon konut demek 5 milyon vatandaşın can ve malını korumak demek. Zemin artı 4-5 katı geçmeyen konutlar. 

Devam eden 208 millet bahçemiz var. Toplamda 73 milyon metrekareye ulaşan alan var. 54 bin metrekarelik Zeytinburnu'nda millet bahçemiz var. 23 millet bahçemizin açılışını gerçekleştirdik.

Bisiklet yolları ve yürüyüş yolları var. Edirne'den Hakkari'ye bisiklet yolu projemiz var. Konya ilk örneğini hazırladı. 3 bin kilometre bisiklet ve 3 bin kilometre yürüyüş yollarını hazırladık. Etaplar halinde tamamlayacağız. Projeyi yaptığımızda bir uçtan bir uca güvenli gidilecek. İstediği yerde duracak, dinlenecek. 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2020, 05:16
YORUM EKLE