Murat Kurum: Acil Dönüştürülmesi Gereken 1,5 Milyon Konut Bulunuyor

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bugüne kadar bakanlığımız eliyle 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik. Şu anda 1,5 milyon öncelikli dönüştürülmesi gereken konut bulunuyor.

Murat Kurum: Acil Dönüştürülmesi Gereken 1,5 Milyon Konut Bulunuyor

Deprem bölgesinde açıklamalar yapan Kurum, “Bugüne kadar 80 binin üzerinde canımız gitti. İki gün önce Manisa'daydık, oradaki tespitleri yaptık. Orada da yaraları sarmaya, yapılması gerekenleri hızlı bir şekilde yapmaya gayret gösterdik. Kartal'da binamız yıkıldı, yenilerini yaptık, vatandaşlarımıza teslim ettik. Bundan önce Van'da, Bingöl'de, Simav'da konutlarımızı yapıp teslim ettik. Malatya ve Elazığ'da da bu süreci yöneteceğiz. Bugüne kadar bakanlığımız eliyle 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik.

TOKİ eliyle 850 bin bağımsız bölüm ürettik. Geçen yıl 50 bin, bu sene 100 bin sosyal konut projesini başlattık. Bunların hepsi depreme dayanıklı projeler üretmek, vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamak adına attığımız adımlardır. Yine çıkartmış olduğumuz yapı denetim kanunlarıyla, yapmış olduğumuz düzenlemelerle de yeni yapılan binalarda deprem yönetmeliklerine uygun binaların yapılmasının önünü açtık.

Diğer taraftan da kentsel dönüşümle alakalı 81 ilimizin valiliğine genelge gönderdik. Dedik ki bizim riskli, acil, öncelikli dönüştürülmesi gereken alanlarınız, binalarınız neyse bunları bize bildirin, birlikte kentsel dönüşüm sürecini yürütelim dedik.

Aldığımız kararla da 1 buçuk milyon öncelikli dönüştürülmesi gereken konutun olduğunu, her yıl 300 bin konut dönüştürmemiz gerektiğini, 5 yılda bu konutları dönüştürmek adına. Bakanlığımız 2019 yılı içerisinde 65 bin konutun dönüşümüne başladı. Bu yıl da aynı şekilde yapacağız.

Mecliste güçlendirmeye dair yeni düzenlemelerimiz söz konusu. Belediyelerimize kentsel dönüşümle ilgili İller Bankası kanalıyla hibe desteği veriyoruz. Bu süreci bu şekilde yürütüyoruz ancak vatandaşlarımızın da aynı duyarlılık içerisinde olması gerekiyor. Kentsel dönüşümün bir zaruret olduğunu, enkazın altında bir evladı, eşi, kendisi kaldığında, cenazesini oradan aldığımızda hepimizin içi parçalanıyor. Bu acıların yaşanmaması için vatandaşlarımızla birlikte bu kentsel dönüşüm sürecini yürütmek durumundayız” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc