banner53

Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilir? Kira Yardımı Alma Rehberi 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca evleri kentsel dönüşüme giren ailelere kira yardımı yapılıyor. peki kimler kentsel dönüşüm kira yardımı alabilir? Başvuru şartları nelerdir?

Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilir? Kira Yardımı Alma Rehberi 2021

Yaşadıkları bina kentsel dönüşüme girecek olan vatandaşlara kira yardımı yapılıyor. Yapılan kira yardımları 18 ay süre ile yapılıyor. 

Kentsel dönüşüme alınmasının ardından tahliye kararı çıkarılan ve tahliye kararıyla beraber 1 yıl, binanın yıkıldığı tarih ile birlikte 3 ay içinde yer aldığı ilin veya ilçenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müdürlüklerine yapılan veya belediyelere yapılan başvurular ile kira yardımı alınabilmektedir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkım kararı alınan konutun tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde veya riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde, riskli yapının bulunduğu il sınırları içerisinde yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlükleri ile Belediyeler üzerinden gerekli evraklar ile başvuru yapmaları gerekiyor. 

Devletin ödemiş olduğu kira yardımı tutarı kentsel dönüşüm projeleri için riskli yapı belgesi alındıktan sonra ödenmeye başlanıyor ayrıca başvurular Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il / ilçe müdürlükleri ile belediyeler üzerinden kabul ediliyor. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BAŞVURUSUNDA İSTENEN BELGELER

-- Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi

-- Başvuru sahibinin başvuruda bulunması için doldurması gereken başvuru dilekçesi

-- Yapının riskli olduğunu belgeleyen rapor ve yıkım formu

-- Hak sahibi kişinin ya da vekilinin Ziraat Bankası'nda hesabı bulunduğuna dair hesap cüzdanı fotokopisi

-- Güncel tapu kaydı ya da tapu belgesi zorunludur

-- Başvuru sahibi adına herhangi bir fatura belgelenmelidir

-- Faturanın son üç aylık süreçte olması gerekir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ŞARTLARI NELER?

Bakanlık veya belediyelere yapılan başvurular sonucunda istenilen tüm belgeler eksiksiz olarak kuruma verilmesinin ardından gerekli şartlar şu şekildedir;

Anlaşma ile istenilen yapıların maliklerine, kiracılarına ve yapıda ikamet etmek şartıyla sınırlı ayni hak sahiplerine geçici konut veya iş yeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabiliyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında mülkiyetini belgeleyemeyen vatandaşlara kira yardımı ve kredi kullanım hakkına sahip olunabiliyor.

Uygulamanın gerektirmesi durumunda, birinci fıkrada belirtilenler dışında olup kanun kapsamında bulunan yapıları kullanan kişilere de geçici konut veya iş yeri tahsisi ya da kira yardımı veriliyor. 

Bu kişiler ile yapılacak olan anlaşmanın, bunlara yardım yapılmasının, enkaz bedeli ödenmesinin ve bankalardan kullanacakları kredilere dönüşüm projeleri özel hesabından karşılanmak üzere faiz desteği verilmesinin usul ve esasları Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

HANGİ İLDE NE KADAR KİRA YARDIMI ÖDENİYOR?

Bakanlıkça verilen kira yardımı tutarları ve illeri şöyle:

715 TL: Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis

810 TL: Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce

905 TL: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale

995 TL: Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van

1.082 TL: Adana, Antalya, Bursa, Konya

1.150 TL: Ankara, İstanbul, İzmir

İLLERE GÖRE TAŞINMA YARDIMI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden kiracılara kira yardımı desteği yanı sıra taşınma parası da ödeniyor.

Adana, Antalya, Bursa ve Konya illerinde ise kentsel dönüşüm kira yardımı 2.170 lira olarak uygulanıyor.

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde ise kentsel dönüşüm taşınma desteği 1.990 lira olarak ödeniyor.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale illerinde 1.810 lira olarak uygulanan söz konusu rakam Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce illerinde 1.620 lira olarak hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER