banner53

Kentsel Dönüşüme Yatırımcılarda Dahil Oldu

Meclis'ten geçen yeni yönetmeliğe göre artık 3'üncü kişiler de kentsel dönüşümün başladığı binalarda yatırımcı olabilecek.

Kentsel Dönüşüme Yatırımcılarda Dahil Oldu

KENTSEL DÖNÜŞÜME YATIRIMCILARDA DAHİL OLDU

Hürriyet'te yer alan habere göre, düzenleme kapsamında riskli yapılarda dönüşüm için 3’te 2’nin anlaşması yeterli olacak. Alınan karara uymayan 3’te 1’in hisseleri ise satılacak. Eski yönetmeliğe göre ‘riskli alan’ ya da ‘riskli yapıda’ anlaşmayanın hissesini diğer malikler almazsa Hazine’nin alması gerekiyordu. Yeni yönetmelikle Hazine sadece riskli alanda devreye girecek, riskli yapıda ise alıcı olmayacak. Karara katılmayanların hissesi için ilk yapılacak ihaleye sadece o yapıdaki hak sahipleri katılım sağlayabilecek. Eğer alan olmazsa bu defa yapılacak ihaleye dışarıdan yatırımcılar katılacak. Satış yapılana kadar ihale tekrar edilecek.

ÇOĞUNLUĞA UYMAYANIN HİSSESİ BAŞKASINA SATILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, sahada karşılaştıkları sorunlar sebebiyle bir düzenlemenin hayata geçirildiğini anlattı. Dönüşümde ilk kez 3. kişilerin alım yapacağına ve hisse ortaklığı kuracağını belirten Gürgen, “Kentsel dönüşüm yapılan yapılarda biz öncelikle maliklerin kendi arasında süreci tamamlamasını tercih ederiz. Ancak bu her zaman mümkün olmuyor. 3’te 2 anlaştı, 3’te 1 karara katılmıyor. O noktada önce karara katılmayanlara 15 gün süre veriliyor. O sürede de olumlu dönüş olmazsa payı satılıyor. Bu satış da önce hak sahipleri arasında olsun istiyoruz. Ama maddi sebeplerle bu mümkün olmayabiliyor. Özellikle mülklerin değerli olduğu yerlerde aynı binada oturan biri komşusunun hissesini alamıyor, tutar yüksek gelebiliyor. Biz diyoruz ki ilk ihaleyi hak sahipleri arasında yapıp, karara katılmayanların hissesini satalım. Alan çıkmazsa bu defa 3. kişilere bu imkânı sunalım. Böylece dönüşümün kilitlendiği yerlerde sürecin önü açılsın. Yapılan iş kentsel dönüşüme finansör bulmak” açıklamasında bulundu.

BİNANIN DEĞERENİ LİSANSLI DEĞERLEME KURULUŞLARI BELİRLEYECEK

Tüm vatandaşların haklarının korunduğu bir işleyiş olduğunu anlatan Gürgen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın her aşamada denetleme görevi üstendiğini kaydetti. Satışı yapılacak arsa paylarının rayiç değerini tespit etmek ve satışı işlemini yapmak için Bedel Tespiti Komisyonu ile Satış Komisyonu’nun yetkili olacağını söyleyen Vedad Gürgen, “Rayiç değer, maliklerce Sermaye Piyasası Kuruluna kayıtlı olarak faaliyet gösteren lisanslı değerleme kuruluşlarına tespit ettirilecek. Sonrasında bu rapor da dikkate alınarak ihale başlangıç rakamı Bedel Tespiti Komisyonunca belirlenecek. Satışı yapılacak payın üzerinde ipotek ya da haciz olması satış işlemine engel teşkil etmeyecek. Öyle bir durum varsa satış işlemi sonrasında, satış bedelinin yatırıldığı banka hesabına malike ödeme yapılmaması için bloke konulacak. Durum ipotek, haciz ve intifa hakkı gibi hakların alacaklısına veya mahkemeye bildirilecek” diye konuştu. Yapılacak ihalelerin ilçe belediyeleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından duyurulacağını söyleyen Gürgen, hisse alımı yapan 3. kişinin tüm sözleşme ve kararları kabul ederek sürece dahil olacağının altını çizdi.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER