Kentsel Dönüşüme Özel Düşük Faizli Kredi

Kentsel dönüşümde evini yenileyeceklere bir çok banka konut kredisine göre daha uygun faizli kredi imkanı sunuyor. Kentsel Dönüşüm Kredisi altında sunulan kredilerden yararlanmak için yapılması gerekenler haberimizde...

Kentsel Dönüşüme Özel Düşük Faizli Kredi

BİNANIZ RİSKLİ İSE KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞVURUSU YAPABİLİRSİNİZ

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kanununa göre, afet ve deprem riski olan yapılar devlet desteğiyle yenileniyor. Kentsel dönüşüm projeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Kentsel dönüşüm projesi Türkiye’nin tamamını kapsıyor ve tüm risk taşıyan binalar yararlanabiliyor. Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kentsel dönüşüm için başvuruda bulunması gerekiyor.

KREDİ KULLANIMINDA FAİZ İNDİRİMİ

Kentsel dönüşüm projesi, bakanlıkça yürütüldüğü için çeşitli konularda devlet destekleri veriliyor. Bunlardan biride kentsel dönüşüm kredisine faiz desteği. Yapılacak olan binanın yapısına göre değişiklikler olmakla birlikte 120 ay vade için ortalama yıllık yüzde 4 faiz indirimi desteği sunuluyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ KİMLER KULLANABİLİR?

-- Konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri

-- Riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahipleri

-- Konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen malikler

Standart konutlar için yıllık yüzde 4 (aylık yüzde 0.33), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için yüzde 4.5 (aylık yüzde 0.37), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için yüzde 5 (aylık yüzde 0.41) oranında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından faiz desteği veriliyor. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM İŞ YERİ KREDİSİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sağlanacak Faiz Desteği ise standart bireysel iş yerleri için yıllık yüzde 3 (aylık yüzde 0.25), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip işyeri için yüzde 3.5 (aylık yüzde 0.29), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip işyeri içinyüzde 4 (aylık yüzde 0.33) oranında oluyor. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ VEREN BANKALAR

-- Denizbank

-- Garanti Bankası

-- Finansbank

-- İş Bankası

-- Akbank

-- Halkbank

-- ING Bankası

-- Vakıfbank

KREDİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

-- Nüfus Cüzdanı

-- Gelir Belgesi

-- Tapu

-- Riskli Bina Tespit Raporu İnceleme Formu

FAİZ ORANLARI

A sınıfı verimlilik: Yüzde 1,14

B sınıfı verimlilik: Yüzde 1,18

Standart: Yüzde 1,2

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 11:48
YORUM EKLE