Kentsel Dönüşüme 'Devlet Desteği' Arttı!

Kentsel dönüşüme hızlandıracak yeni düzenlemeler uygulamaya konuldu. Bu kapsamda, 'kendin yık kendin yap modelinde ödenecek KDV oranı yüzde 18'den yüzde 1'e düşürülürken, destek kredi üst limiti de yüzde 60'a yükseltildi.

Kentsel Dönüşüme 'Devlet Desteği' Arttı!

6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yürütülecek karara göre, hak sahipliği bazında destek sağlanacak kredi anapara tutarı için üst limit, güçlendirme kredisinde 50 bin liradan 80 bin liraya, kentsel dönüşümde ise 125 bin liradan 200 bin liraya yükseltildi. Kanuna göre, riskli yapılarda vatandaşlar kendisine ait olan beş daireye kadar bu krediden faydalanabilecek.

Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı (KENTSEV) Başkanı Haluk Sur, KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi ve kredi limiti artışı gibi teşviklerin dönüşümü hızlandırmasını beklediklerini söylüyor.

Sur, son sekiz yılda sadece 564 bin konutun dönüştürülebildiğini, 700 bin konutun da dönüşümünün sürdüğünü belirtiyor.

Toplamda 6 milyon adeti aşan konutun dönüşüme ihtiyaç duyduğunu hatırlatan Sur, 300 bini Istanbul'da olmak üzere 1,5 milyon acil dönüşmesi gereken konut bulunduğunu vurguluyor.

Riskli Yapı Sahipleri Harekete Geçti

İzmir depremi başta olmak üzere yaşanan depremler, vatandaşlarıın çürük yapılardan korkmasına sebep oluyor.

Bu süreçte müteahhitlerin dönüşüm konusundaki isteksizliği, inşaat maliyetlerindeki artış gibi nedenler, vatandaşı güçlendirme konusunda harekete geçirdi.

Daire başına ortalama güçlendirme gideri 80 bin liraları bulurken kredi üst limitinin 80 bin liraya yükseltilmesi vatandaşın elini güçlendirecek.

Özel ve kamu bankalarında kentsel dönüşüm ve güçlendirme kredileri ortalama yıllık faiz oranlarının 4-5 puan altında.

Bankaların kredi verirken süreci kolaylaştırmasının dönüşümü ve güçlendirme çalışmalarını hızlandırması bekleniyor.

Ekonomist

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2021, 11:15
YORUM EKLE