banner53

Kentsel Dönüşüme 25 Milyar TL Kaynak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son 8 yılda 60 milyar liralık kaynağın ayrıldığı kentsel dönüşüme, bu yıl sosyal konutlarla beraber toplamda 25 milyar lira kaynak ayrıldı.

Kentsel Dönüşüme 25 Milyar TL Kaynak

Son 3 yıldır yükseltilmeyen dönüşüm kredisi miktarı da 75 bin lira artırılarak 125 bin liradan 200 bin liraya yükseltildi. Böylece kredi ile bir konutun yapım maliyetinin önemli oranda karşılanacağı ifade ediliyor.

Sektörde artışı olumlu bulunurken, mevcut haliyle kredinin etkisinin sınırlı olacağı da dile getiriliyor. Kredi ile daha fazla dönüşüm yapılabilmesi için ödeme vadelerinde süresinin 10 yıldan 15 yıla, faiz oranların ise 0.70'e düşürülmesi tavsiye edildi. Böylece sadece İstanbul'da 30 ile 40 bin binanın dönüşebileceğinin altı çizildi. 

İstanbul'da 60 bin konut dönüşür 

Artan inşaat maliyetlerinin kentsel dönüşüm kredisine yansıtılmasının piyasada olumlu karşılanacağına vurgu yapan Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, kredinin daha fazla etkili olabilmesi için faiz oranlarının ve süresinin uzatılması tavsiyesinde bulundu. Şen, şunları kaydetti:

"Halihazırda devlet kentsel dönüşüm kredi faizinin yüzde 30'unu karşılıyor. Kamu karşıladığı bu faizmiktarını biraz daha artabilir ya da devlet 0.70 gibi düşük faizle kredi kullandırabilir. Ödeme süresini de 120 aydan en az 180 aya çıkarırsa bu etki daha da yükselir." 

Bu koşullar sağlandığı zaman sadece İstanbul'da yıllık bazda 50 bin ile 60 bin binanın dönüşebileceğine dikkat çeken Şen, ancak doğru dönüşümün vatandaşın tek başına yapacağı dönüşüm yerine bakanlık, belediye ve vatandaşın el ele verdiği alan bazlı dönüşüm olduğunu belirtti.

Şen, bu üçünün bir araya gelmesi halinde yıllık dönüşecek konut sayısının 150 ile 200 bin olacağının altını da çizdi. 

Vatandaşın dönüşümünü yüzde 30 artırır 

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu da, 200 bin liraya yükseltilen limitin konut sahipleri için can suyu olduğunu vurguladı.

Kredinin, binasını müteahhit olmadan dönüştürmek isteyenlere avantaj sağladığını dile getiren Erkurtoğlu, bu haliyle kat karşılığı olmayan dönüşümü yüzde 30 oranında artıracağını söyledi. 

Kredi miktarı her yıl artırılmalı 

İstanbul Kentsel Dönüşüm Derneği ve TEKTAŞ Kentsel Dönüşüm şirketinin Başkanı Hakan Çatalkaya da, kredinin artırılmasının çok olumlu olduğuna vurgu yaptı.

Çatalkaya, "Çünkü bu süreçte ciddi maliyet artışları yaşandı. Ortalama bir konutun yapım bedeli arsa hariç 250 bin lira ile 300 bin lira arasına geldi ve 125 bin lira zaten ciddi anlamda yetersiz kalıyordu" açıklamasında bulundu.

Artışların bundan sonra her yıl enflasyon oranında yapılması gerektiğini kaydeden Çatalkaya, "Üste üste birkaç yıl artış yapılmadığı zaman kredi desteği maliyetlerin çok fazla altında kalıyor" dedi. 

Son iki yılda dönüşüm yavaşladı 

Çatalkaya, 2012'de kentsel dönüşümün devreye alınmasından sonraki 6 yıllık dönemde kat karşılığı model sebebiyle dönüşümün hızlı gittiğini, fakat son 2 yılda hak sahiplerinin ceplerinden çok fazla para çıkmasından dolayı yavaşladığını dile getirdi. 

1,2 milyonluk rekor

Kentsel Dönüşüm Kanunu'nun yürürlüğe girdiği süreç içinde 1,2 milyon konut dönüştürüldüğünü ve bu oranın da dünyada bir rekor olduğunu söyleyen Hakan Çatalkaya, "Aslında yapılanlara bakarsak dünya üzerinde böyle bir örnek yok.

Bu bir dünya rekoru" dedi. Ancak hala bunun 4 katı konutun dönüşmesi gerektiğini ifade eden Çatalkaya, "Bunu yaptığımız zaman dünya üzerinde bunu gerçekleştiren tek ülke olmuş olacağız" açıklamasını yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER