Kentsel Dönüşümde Teşvikler Artmalı

Kentsel dönüşümü hızlandırmalıyız, daha da teşvik etmeliyiz. Çünkü bir deprem kuşağının üstünde oturuyoruz ve kentlerimizi dönüştürmek zorundayız.

Kentsel Dönüşümde Teşvikler Artmalı

Hürriyet'ten Deniz Sipahi'nin Yazısı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir’deydi. İl kongresinin dışında çok sayıda açılış ve ziyaretlerde bulundu.Erdoğan’ın İzmir’e olan ilgisini biliyorum.

Kentle ilgili gelişmelerden zaman zaman bilgi aldığını, projeleri takip ettiğini de çok iyi biliyorum. Örneğin Körfez Geçiş Projesi onlardan biri…

İzmir milletvekili, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın özellikle üzerinde durduğu projelerin başında geliyordu. O günlerde bu yatırıma destek verdim, aynı görüşümü koruyorum.

İzmir giderek büyüyor ve alternatif yolları şimdiden düşünmek zorundayız. Körfezi geçmeden, merkezin trafik problemini çözmek kolay değil.

Bunu yaparken elbette deniz ulaşımını teşvik edeceğiz, elbette ikinci çevre yolu gibi konuları da unutmayacağız. Ancak eninde sonunda bu körfezi geçmek zorundayız.

Depremden sonra bir kez daha anladık ki, kentin merkezini rahatlatmak zorundayız. Kentin güneyinde Urla, Çeşme’ye doğru; kuzeyinde de Sasalı, Seyrek, Aliağa’ya doğru bir ilgi var.

Bu devam da edecektir. O yüzden iki yakayı mutlaka buluşturmalıyız.

Erdoğan, ziyaretinde “İzmir’e çok yakışacak olan Körfez Geçiş Projesi’nin etütleri bitti. İmar planı çalışmaları sürüyor” dedi.

Devletin imkanları uygun olduğunda, imar planı çalışmaları bittiğinde, projenin hayata geçmesini bekleyenlerden biriyim.

Biliyorum; körfez geçişini eleştirenler, daha sonra yapılması gerektiğine inananlar var.

Ben de diyorum ki... Bu tür büyük yatırımlar birkaç yılda bitmiyor.

Kentin 50 yıl sonrasına düşünerek adımları atmalıyız. Bir dünya kenti olma iddiasında olan İzmir’in bu ve benzeri projeleri aslında çoktan bitirmiş olması gerekirdi. Dün destekliyordum, bugün de aynı noktadayım.

Kentleri Dönüştürmek Zorundayız

İzmir, depremle sarsılmıştı. O günden beri gözlemliyorum; endişeler bitmedi. Deprem gerçeği kendini her gün bizlere hatırlatıyor.

Her fırsatta yazıyorum. Türkiye, birçok alanda çok iyi işler yaptı. Ama kentleşmede çok eksiklerimiz var.

Avrupa’ya çıktığımda hep mimariyi, kentleşmeyi kıskanarak, imrenerek izliyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmir ziyaretindeki önemli gündem konularından biri de kentsel dönüşümdü.

Erdoğan, “Konutlarını riskli yapı statüsüne dönüştüren vatandaşlarımız için mevcut yapılarının 1.5 katına kadar inşaatta KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirdik. Ayrıca yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımızın kullanacağı kredi miktarını artırdık. Konut alımları için kullanılabilecek toplam kredi tutarını da 625 bin TL’den 1 milyon TL’ye yükselttik. Tüm kurumlarımız ve imkanlarımızla inşallah bu süreci hızla tamamlayacağız” dedi.

Hepsi iyi ama daha fazlasını yapabilmeliyiz. Kentsel dönüşümü hızlandırmalıyız, daha da teşvik etmeliyiz.

Çünkü bir deprem kuşağının üstünde oturuyoruz ve kentlerimizi dönüştürmek zorundayız.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 10:35
YORUM EKLE