banner53

Kentsel Dönüşümde Ev Sahipleri Para Ödüyor mu?

Kentsel dönüşüm 8 yıldır uygulanan ve kanunlarla belirlenen konut yenileme projeleridir. Kentsel dönüşüm kapsamları gayrimenkullerin risk durumlarına göre belirlenir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen projelerde, belirli alanlar, bölgeler veya belirli bir binada dahi kentsel dönüşüm uygulanabiliyor.

Kentsel Dönüşümde Ev Sahipleri Para Ödüyor mu?

Kentsel dönüşüm nasıl uygulanır?

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli olarak belirlenen gayrimenkullerin, profesyonel kurumlar ve yetkililer tarafından belirlenerek, yönetmeliklere göre yıkılarak yerine yeni binalar inşa edilmesini kapsar.

Bakanlık tarafından tespit edilen riskli alanlarda kentsel dönüşüm yapılabiliyor. Bina ya da ev sahiplerinin talepleriyle de kentsel dönüşüm projeleri yapılabiliyor.

Kentsel dönüşümde ev sahipleri para ödeyecek mi?

Kentsel dönüşüm uygulaması destek sağlayabildiği gibi konut sahiplerine çeşitli ödemeler sunabiliyor. Ortaya çıkan masraf, yıkımdan sonra inşa edilecek konut projesine ve yapılacak binanın büyüklüğüne göre farklılık gösteriyor.

Kentsel dönüşümlerde konut sahipleri isterlerse kendi olanakları dahilinde veya anlaşma yaptıkları müteahhit firma ile ev yaptırabiliyorlar.

Bu durumdaki ödemeleri kendileri yapmaktadır. Müteahhit ile yapılan anlaşmalarda, ortak bina yapılır ya da müteahhit firma yaptığı binadan, daire vererek anlaşma sağlarlar.

Kentsel dönüşümde devlet desteği

Kentsel dönüşümde olan alanlar için konut sahiplerine farklı alternatifler sunuluyor. TOKİ projelerinden ev verilerek, kentsel dönüşüm kapsamında olan daireler yıkılıp yerine yenisi yapılıyor. Kentsel dönüşüm dahilinde gayrimenkul sahiplerine, dairenin bedeli nakit olarak ödenebilmektedir.

Devlet destekleri ise devlet bankaları ve özel bankaları anlaşmaları ile kentsel dönüşüm konut kredisi olarak veriliyor. Düşük faizli veya faizsiz olarak verilen kredilerde kolaylık sağlanarak, kentsel dönüşüm dahilinde kolaylık sağlanıyor.

“Kentsel dönüşümde ev sahipleri para ödeyecek mi?” konusunda, konut maliklerinin konutları için para desteği alabileceğinden bahsedebiliriz. Ayrıca kentsel dönüşüme dahil olan projeler için çeşitli harçlar ve noter ücretlerinde de muafiyet uygulaması sağlanıyor.

Belediyeler tarafından alınan ödemeleri tapu masrafları, döner sermaye harçları, noter ücretleri, imar kapsamında alınan tüm vergi, harç ve ücretler, kentsel dönüşüme dahil olan gayrimenkuller için alınmayacaktır.

Proje kapsamında kendi özel arazisine bina yapmak isteyen ev sahiplerine; dönüşüm hesaplarından uygun faiz oranlarıyla kredi olanağı sunulmaktadır.

TOKİ projelerinden veya devletin sunduğu kentsel dönüşüm desteklerinden yararlanmak istemeyen gayrimenkul malikleri, kendi özel alanlarında inşa etmek istedikleri yapılar için kendileri ödeme yapmak durumundadırlar.

Kira yardımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm projelerinde başvuru yapmak gereklidir. Kentsel dönüşüm projesinin tamamlanma sürecinde doğruda konut fiyatı ya da kira bedeli, devlet desteği olarak alınabiliyor.

Proje başvurusu için, gerekli raporların alınması ve belgelerle birlikte belediyelere ya da Bakanlığın belirlediği yetkili kurumlara başvuru yapılması gereklidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER