Kentsel Dönüşümde Dünya Lideriyiz!

2012 yılında başlayan kentsel dönüşüm hamlesi, sağladığı büyüklük ile dünyadaki tüm dönüşüm projelerinin açık ara önüne geçti. Son 7 yılda yaklaşık 200 bin bina kentsel dönüşüm kapsamına girdi. Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda 900 milyar liralık kentsel dönüşüm gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

Kentsel Dönüşümde Dünya Lideriyiz!

TÜRKİYE'DE 900 MİLYAR LİRALIK KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILACAK

Türkiye'nin önünde 900 milyar liralık bir kentsel dönüşüm daha bulunduğuna işaret eden Kentsel Dönüşüm Uzmanı Hakan Çatalkaya, dünyada bu kadar büyük bir dönüşüm projesinin olmadığını belirtti.

Türkiye'de 2012 yılında başlayan kentsel dönüşüm süreci, sağladığı büyüklük ile dünyadaki tüm dönüşüm projelerinin açık ara önüne geçti. Son 7 yılda yaklaşık 200 bin binanın kentsel dönüşüm kapsamına girdiğini belirten Çatalkaya, bunun da yaklaşık 1 milyon bağımsız bölüme denk geldiğini ifade etti. Çatalkaya, "100 metrekarelik bir dairenin maliyetinin 150 bin TL olduğunu kabul edersek, şu ana kadar yaklaşık 150 milyar TL'lik bir dönüşüm gerçekleştirildi." dedi. 

BU BÜYÜKLÜKTE BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM HİÇ BİR ÜLKEDE YOK

Dünyada bu büyüklükte bir kentsel dönüşüm projesi olmadığının altını çizen Çatalkaya, İngiltere'deki en büyük dönüşüm projesi olan Elephant Castle'ın maliyetinin 2 milyar dolar, Lübnan'daki dönüşümün maliyetinin ise 1 milyar dolar olduğunu belirtti. Çatalkaya, Fransa'daki La Defanse, El Salvador'daki Lapaz, Çin'deki Pearl Nehri, Berlin'deki Postdam gibi projelerin dahi Türkiye'nin çok gerisinde olduğuna işaret etti.

RİSKLİ 1.2 MİLYON BİNA MEVCUT

Halen deprem riskli 6 milyon bağımsız bölümün de bakanlığın açıkladığı yeni kentsel dönüşüm stratejisi ile yenilenmesi gerektiğini kaydeden Çatalkaya, "Yaklaşık 1.2 milyon binadan daha bahsediyoruz. Şu ana kadar yapılanın 6 katı büyüklüğünde bir dönüşüm hamlesi daha olacak. Bu dönüşümün maliyeti de 900 milyar lirayı bulacak." diye konuştu. 

Bakanlığın geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni kentsel dönüşüm stratejisi ile yılda 300 bin bağımsız bölümün yenilenmesinin öngörüldüğünü anlatan Çatalkaya, riskli yapı tespiti yapılıp kentsel dönüşüm kapsamına giren binaların yıkılıp yeniden yapılacağı gibi bina dayanımı çok düşük değilse güçlendirme yoluna da gidileceğini kaydetti. Çatalkaya, her iki durum için de devletin teşvikli kredilerinin olduğuna dikkat çekti. 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 09:40
YORUM EKLE